Laiko mašina ant kojų — 5 kedai mėgstantiems klasikinį retro stilių

XXI amžiuje nesunku pasimesti tarp naujų technologijų ne tik buityje, bet ir kedų pasaulyje. Kiekviena kompanija kasmet siūlo naujus siluetus, medžiagas ar pado technologijas. Galiausiai net ir naujausi modeliai po kurio laiko tampa retro klasika. Šįkart siūlome pasižvalgyti į senai praėjusius laikus, kuomet gimė tie kedai, be kurių neįsivaizduojame savo lentynų.

1. Onitsuka Tiger Mexico 66

Ryškus geltonas kostiumas ir kaip vijurkas judantis kūnas, tokį visi atsimena aktorių Bruce Lee filme “Game of death”. Viena iš kostiumo dalių buvo itin ryškūs aktoriaus kedai. Nors filmas kino ekranus pasiekė tik 70-ųjų pabaigoje, Bruce Lee avimas Onitsuka Tiger kedų modelis skaičiuoja dar daugiau metų. Onitsuka Tiger Mexico 66 buvo išleisti dar 1966-ais metais ir pasauliui pristatė dabar geriau žinomos Asics kompanijos juosteles šonuose. Šiek tiek pamirštas modelis sugrįžo 2003-ais metais, kuomet 60-ųjų aprangos įkvėpti, filmo “Kill Bill” kūrėjai aktorę Uma Thurman aprengė 60-tiesiems būdingu sportiniu kostiumu ir Mexico 66 batais.

2. Nike Cortez

Iš pirmo žvilgsnio, Nike Cortez modelis dažnam praeiviui atrodo tarsi seni kedai ištraukti iš dar senesnės boulingo klubo spintos, tačiau Bill Bowerman ir Phil Knight sukurtas siluetas buvo skirtas visai ne boulingui, o bėgimui. Dėl itin mažo svorio ir naujos konstrukcijos sumažinusios traumų riziką, 1971-ais metais pristatytas naujas modelis tapo tikra revoliucija bėgimo takeliuose. Nenuostabu, tačiau netrukus šiuos kedus ėmė nešioti ne tik sportininkai. Cortez modelis tapo tikra 70-ųjų ikona, kuomet aktorė Farah Fawcett su šiais kedais pasirodė seriale “Charlies Angels”. Vienos serijos filmavimo metu buvo užfiksuotas kadras, kuriame aktorė leidžiasi riedlente avėdama Nike Cortez sneaker’ius.

3. Puma Suede

Puma Suede siluetas įgavo maištautojo etiketę vos atsiradęs prekyboje 1968-ais metais. Tais pačiais metais vykusiose Olimpinėse žaidynėse ant pakylos atsistojęs bėgikas Tommie Smith nusiavė Puma Suede porą ir iškėlė kumštį — ženklą, kuris iki šiol simbolizuoja kovą už lygias teises. Tačiau Suede sneaker’iai tikrojo populiarumo sulaukė 70-ųjų viduryje, kuomet DJ Kool Herc, galima sakyti, išrado hip hop muziką. Puma Suede kedai itin plačiais raišteliais tapo neatsiejama Bronx rajono dalimi. Čia jaunimas ne tik žaidė krepšinį su Suede’ais, bet ir trynė juos į asfaltą šokdami gatvėse.  Breakdancer’iai šiuos kedus pamėgo ne tik dėl patogumo ir ilgaamžiškumo, bet ir dėl didelio ryškių spalvų pasirinkimo. Iki pat šiol Puma Suede siluetas siejamas su hip hop muzika ir gatvės šokiais.

4. Reebok Club C 85

Tarp fitneso ir svarmenų kilnojimo 80-aisiais buvo populiarus ir kitas sportas — tenisas. Prabangūs užmiesčio klubai ir teniso raketės tiesiog karaliavo šiuo dešimtmečiu. Jo viduryje Reebok padarė vieną sėkmingiausių savo žingsnių ir sukūrė Club C 85 modelį. Nors ir vardiniais sneaker’iais, kaip Stan Smith ar John McEnroe, Club C 85 modelis niekuomet netapo, tuo metu tai buvo vieni populiariausių kedų teniso kortuose ir savo pardavimais pralenkė visus kitus sportinių batelių gamintojus. Patvarų minkštos odos siluetą Reebok papildė terry medžiagos vidumi, kuris suteikė komforto žaidžiant šį žaidimą. Pasibaigus teniso populiarumui prigeso ir Reebok Club C 85 šlovė. Visgi, šis modelis išgyveno tikrą renesensą kuomet 2015-ais metais į gatves grįžo teniso batelių poreikis.

5. adidas EQT Guidance 93

90-ieji buvo revoliucingas dešimtmetis visame pasaulyje: užbaigti karai, sugriuvusios sienos ir naujas laisvės pojūtis. Pagaliau sulaukę ramybės  ir pozityvių permainų, visas pasaulis išmoko žodį “daugiau”. Daugiau ryškių graffitti  ant sienų, daugiau didelių mašinų keliuose, daugiau plačių džinsų gatvėse. Masyvūs ir ryškūs kedai 90-aisiais debiutavo vienas po kito. Debiutantų gretose atsidūrė adidas EQT Guidance 93 siluetas. “Viskas ko reikia ir nieko daugiau” tapo naujos adidas EQT linijos šūkiu. Guidence 93 siluetas pasižymėjo tuo metu populiariu plačiu ir masyviu korpusu, o įvairių spalvų deriniai tiko prie bet kokio atspalvio plačių džinsų. Panašu, jog šiemet šie kedai vėl skins populiarumo vaisius, mat į gatves grįžo dad sneakers tendencija.

Visi šie kedai vis dar matomi parduotuvių lentynose, o tai reiškia, kad galite rinktis iš nemažai jau išleistų spalvų ir medžiagų. Laiko mašinos mokslininkai dar nesukūrė, tad bent vienai dienai pajusti senų laikų dvasią padės tinkamai parinkta apranga  ir prie jos derantys kedai.

Rekomenduojami straipsniai