ISTORIJA | adidas Gazelle — juos pamilo nuo futbolo sirgalių iki garsių aktorių.

Ne vieną dešimtį skaičiuojantys adidas Gazelle kedai istoriją pradėjo dar 1960 metais. Tų pačių metų Olimpinėse žaidynėse, avėdama adidas kedus, dabartinių Gazelle sneaker’ių prototipus, tris aukso medalius laimėjo amerikiečių bėgikė Wilma Rudolph. Rekordus mušanti sprinterė buvo praminta Juodaja Gazele. Daug kas ir dabar mano jog šie kedai gavo pavadinimą pagerbiant tituluotą bėgikę. Deja, tiesa nėra tokia romantiška. adidas Gazelle dabartiniu pavadinimu ir dizainu buvo pristatyti tik 1966 metais, kai Wilma Rudolph jau senokai buvo baigusi karjerą. Tame pačiame dešimtmetyje adidas išleido dar kelis modelius pavadinimu Jaguar ir Panther, tad Gazelle puikiai tiko į greitiems sausumos gyvūnams skirtų kedų kolekciją.

1966 metais oficialiai pasirodę adidas Gazelle batai buvo išleisti dvejomis spalvinėmis variacijomis — taip kompanijos dizaineriai norėjo atskirti šių kedų paskirtį. adidas Gazelle Rot — raudonos spalvos kedai, turėjo banguotą padą pagamintą iš permatomos gumos. Pastaroji pasižymėjo ypač geru sukibimu, todėl kedų sumanytojai juos pagamino vidaus sporto entuziastams. Tuo tarpu mėlyni — adidas Gazelle Blau puikiai tiko sportuojatiems lauke. Šios spalvos kedų padas buvo pagamintas naudojant Microcell techonologiją. Gaminimo metu į padą buvo inkorporuojami oro burbuliukai, tuomet padas tampa šiek tiek minkštesnis ir garantuoja geresnę amortizaciją. Abu modelius vienijo verstos odos korpusas, kuris 60-aisiais buvo tikra naujiena. Iki adidas Gazelle kedų visa sportui skirta avalynė buvo gaminama iš lygios odos, tad versta oda buvo naujas požiūris į kedų gamybą.

Lengvi ir patogūs adidas Gazelle kedai 70-aisias tapo tikru kompanijos hitu ir perkamiausia preke. Kelis kartus kompanijos technologai eksperimentavo ir tobulino šį modelį, kol galiausiai sukūrė tai, ką matome ant savo kojų šiandien: versta oda, 1972-ais metais pristatytas aštuonkapio rašto padas, ilgesnis liežuvėlis ir aukštesnė kulno detalė tam, kad apsaugotumėtė savo achilo kulną. 70-aisiais adidas Gazelle kedai pasirodydavo beveik kiekviename sporto prekių kataloge ir atsidūrė entuziastų spintose. To paties dešimtmečio pabaigoje modelio populiarumas sumažėjo, tačiau smūgis nebuvo toks stiprus, kad kompanijai tektų nutraukti šių kedų gamybą, todėl adidas Gazelle sėkmingai prasiskynė kelią į 80-uosius.

Aštuntajame dešimtmetyje adidas Gazelle tapo itin populiarūs tarp Didžiojoje Britanijoje gimusios terrace casual subkultūros atstovų. Šiai grupei priklausė aistringi futbolo sirgaliai, kurie su savo mėgstamiausia komanda kartu keliaudavo po Europą. Jauni ir nuotykių ištroškę futbolo gerbėjai turėjo keistą įprotį ir dažnai vogdavo iš užsienio parduotuvių. Žinoma, į rankas jiems pakliūdavo prabangiausios prekės: Lacoste, Stone Island ar Fred Perry apranga. Tuo metu adidas Gazelle buvo geriau žinomi kaip vidaus futbolui skirti kedai, tačiau patiko ir lauko futbolo sirgaliams. Kitas šių kedų privalumas terrace casual vaikinams buvo tai, kad jie puikiai tiko prie Lacoste megztinių ar kelnių. Be to, su Gazelle kedais ir klasikine apranga į futbolo stadioną problematiškus sirgalius įleisdavo kur kas paprasčiau, nei su tuo metu tarp hooligans populiariais Dr. Martens ilgaauliais.

Terrace casual subkultūros žvaigždė ryškiai spindėjo vos vieną dešimtmetį. Daug ryškesniuose šlovės spinduliuose adidas Gazelle kedai išsimaudė 90-aisiais. Britanijoje populiarūs kedai sulaukė dėmesio iš daug plačiau paplitusių subkultūrų. Pirmiausia, adidas Gazelle kedus perėmė grunge subkultūros atstovai. Nuo podiumo nulipusi britų manekenė Kate Moss, gatvėje dažnai buvo pastebima avint adidas Gazelle kedus. Marškinėliai plonomis petnešomis, platūs džinsai ir adidas Gazelle kedai — dėka Kate Moss tapo ikoniniu 90-tųjų grunge deriniu. Sneaker’ių populiarumui didelės įtakos turėjo ir 1996 metais išleistas filmas “Trainspoting”. Vieną iš pagrindinių herojų vaidinantis Ewan McGregor šiame filme beveik visada buvo matomas su grunge stiliaus rūbais bei raudonais adidas Gazelle kedais.

Britpop subkultūros suklestėjimas buvo vyšnia ant kompanijos populiarumo torto. Tokių grupių kaip Stone Roses, Blur ar Supergrass sceninis įvaizdis buvo neįsivaizduojams ne tik be gitarų su Anglijos vėliava, bet ir be adidas Gazelle kedų ant atlikėjų kojų. Grupės Oasis vokalistas Noel Gallagher tapo neoficialiu adidas Gazelle ambasadoriumi 90-aisiais. Nesenai išlipęs iš narkotikų ir alkoholio liūno N. Gallagher turėjo rasti naują aistrą, tad atlikėjas nusprendė surinkti visus adidas kedus į vieną kolekciją. Aistra kolekcionuoti tapo abipuse simpatija tarp atlikėjo ir prekės ženklo, tad adidas kompanija pagerbė Noel Gallagher specialiu, jam skirtu adidas kedų leidimu.

Atėjus 2000-iesiems adidas Gazelle kedų populiarumas smuktelėjo, tačiau kedų kultūroje jų žvaigždė spindėjo taip ryškiai ir ilgai, jog net ir šiais laikais mados entuaziastui tai yra must have sneaker’iai. Per kelis egzistavimo dešimtmečius adidas Gazelle buvo pagaminta iš daugelio spalvų verstos odos, tad sau tinkamą porą gali išsirinkti net patys išrankiausi.

Rekomenduojami straipsniai