Reebok Freestyle — kedai pakeitę įsisenėjusias taisykles

Jei norėtume apžvelgti kedų istoriją prieš daugiau nei 30 metų tektų pripažinti jog tai rinka, kurioje dominavo vien vyrai. Žinoma, merginos nevaikščiodavo basom, bet apie kedus sukurtus specialiai moterims būtų sunku net pasvajoti. Istorija gerokai pasikeitė po 1982 metų kuomet Reebok išleido Freestyle modelį.

Reebok Freestyle istorija prasideda dar 70-ųjų pabaigoje. Reebok pardavimų atstovas Angel Martinez nesenai pristatė anglišką prekinį ženklą “Reebok” Amerikos rinkai ir važinėdamas po Vakarų pakrantę siūlė kompanijos gaminamus bėgimo kedus potencialiems pirkėjams. Populiariausioje bėgimo batelių rinkoje karaliavo Nike kompanija ir Reebok pardavimai ženkliai smuktelėjo. A. Martinez’as susidūrė su problema, kurią reikėjo išspręsti kuo greičiau. Sprendimo būdas atėjo netikėtai, kuomet jis pasiėmė savo žmoną iš aerobikos treniruotės.

Aerobika sparčiai populiarėjo Kalifornijoje, didžiausios jos gerbėjos buvo moterys. Aerobikos treniruotės pasižymėjo ne tik smagia muzika ir šokį primenančiais judesiais, bet ir išskirtiniu stiliumi. To, ką pirmadienį avėdavo aerobikos trenerė, ketvirtadienį buvo neįmanoma rasti parduotuvėse. Treniruotėms moterys rinkdavosi ryškias tempres, gilaus kirpimo triko, įvairias blauzdines, tačiau ką apsiauti ant kojų buvo sudėtingiausias klausimas. Kedai skirti bėgimui nesiūlė tinkamo sutvirtinimo čiurnai, o šokių batai buvo per kieti. Štai ir Martinez’o galvosūkio sprendimas — rinka pilna paklausos, bet neturinti jokios pasiūlos.

Taip 1982 metais Reebok padarė tikrą revoliuciją kedų pasaulyje. Pagaliau moterys gavo kedus sukurtus specialiai jų siaurai pėdai. Ir nors vos išleistas modelis nestokojo populiarumo, didžiausios sėkmės sulaukė tais pačiais metais, kai Reebok kompanija susisiekė su tuometine aerobikos žvaigžde Denise Austin ir pasiūlė jai per vieną iš savo treniruočių avėti naujuosius Reebok Freestyle kedus pritaikytus aerobikai. Denise Austin taip pamėgo šiuos kedus jog nuolat juos avėjo ne tik sporto salėje, bet ir už jos ribų. Denise Austin, kurios spintoje buvo visos įmanomos Reebok Freestyle spalvų variacijos, tapo ne tik žinoma trenere, bet ir netikėtai pateko į mados pasaulį, kuriam parodė kaip stilingai avėti kedus ne tik sporto salėje.

O kol Denise Austin populiarino Reebok Freestyle kedus aerobikos salėse ir Kalifornijos gatvėse, šie kedai kūrė visai kitokią istoriją New York’e. Hiphop’o kultūra New York’o gatvėse 80-aisiais buvo bene svarbiausia. Ir jei su savo šokių komanda privalėjai dėvėti vienodus kostiumus, kedai buvo tas akcentas, kuris turėjo išskirti tave iš minios. Reebok Freestyle siūlė pačias įvairiausias ir ryškiausias spalvas moterims, todėl buvo viena geidžiamiausių prekių. Prie jų populiarumo ženkliai prisidėjo ir boosters — žmonės, kurie iš parduotuvių vokdavo tam tikras prekes ir pardavinėdavo jas gatvėje už labai draugiškas kainas. Tuo metu buvo įprasta jog boosters į gatves atneša geriausias ir kiečiausias prekes iš parduotuvių. Tad jei booster’is siūlo Reebok Freestyle kedus, tu juos tiesiog privalai turėti. Apie kedų svarbą hiphop’o kultūroje atskleidžia ir tai jog šie kedai paminėti DMX dainoje “How’s It Going Down”. Tiesa, dainoje Reebok Freestyle batai vadinami 5411, taip nutiko todėl, kad New York’o valstijoje sumokėjus už šituos kedus kartu su mokesčiais kedai kainavo 54 dolerius ir 11 centų.

80-ųjų viduryje Reebok Freestyle kedus galėjai pamatyti visur. Juos avėjo įdegusios Kalifornijos moterys aerobikos salėse, juos avėjo ir hiphop’ą šokančios merginos New York’o gatvėse. Reebok Freestyle kedai tapo tokie populiarūs jog Cybill Shepherd su jais pasirodė ant raudonojo kilimo. Juoda žemę siekianti vakarinė suknelė po kuria matėsi ryškiai oranžiniai Reebok 5411 kedai tapo tikra revoliucija. Pirmą kartą vaikinai pavydžiai žiūrėjo į kedus skirtus merginoms ir niekur jų negalėjo gauti mat kompanija dar ilgai negamino šių kedų vyrams.

Ir nors 90-aisias aerobikos vajus atslūgo, tačiau tai nenuskandino Reebok Freestyle į užmarštį. Kedai vis dar gaminami ir didžiuojasi perkamiausių Reebok kedų titulu. Tai lėmė, jog Reebok net ir po 36 metų tęsia moteriškumo temą kurdami šių kedų leidimus. 2014 metais Reebok ambasadore tapo aktorė, modelis ir dizainerė Kiko Mizuhara, kuri savo kolekcijose itin mėgo naudoti įvairių spalvų Freestyle kedus. Prie kedų populiarinimo moterų spintose prisidėjo ir tokios įžymybės kaip Teyana Taylor ir Alicia Keys bei nuolatinis Reebok bendradarbiavimas su makiažo gamintoju Face Stockholm. Ypatingą vietą Reebok Freestyle istorijoje užima žymi moterų teisių gynėja ir dizainerė Melody Ehsani, kuri ne kartą kūrė drąsias kolaboracijas išskiritinėms moterims.

Nors iki šiol daug kam atrodo jog Reebok Freestyle kedai nepakeitė kedų istorijos iš esmės, bet jie tikrai pakeitė kedų istoriją moterims. Šie kedai žymi datą kada merginos pagaliau pilnavertiškai buvo priimtos į kedų kultūrą ir joms buvo skirtas deramas dėmesys.

Rekomenduojami straipsniai