SNEAKER GUIDE | Alternatyva gigantams — Šiaurės Europos kedų siuvėjai

Daugybei žmonių kedai asocijuojasi su dideliais ir visam pasauliui pažįstamais brand’ais, kaip adidas, Reebok, Nike, New Balance… Tačiau yra ir kitų kedų gamintojų, kurių gaminama avalynė kokybe nenusileidžia ar net lenkia pabosti imančius sportinių batelių gigantus. Ateinančių kelių savaičių SNEAKER GUIDE serija skirta supažindinti Jus su Europos ir JAV kedų gamintojais ir jų produkcija. Šią savaitę pristatome Šiaurės Europos kedų brand’us.

Karhu

Apie jokį kitą skandinavų kedų gamintoją nesame rašę tiek, kiek apie Karhu. Nors niekad nesulaukia masinio populiarumo, Karhu išlieka populiarus tarp bėgikų bei kedų entuziastų, o klasikinius jų modelius yra avėjęs ir adidas Yeezy liniją sukūręs reperis Kanye West. 1916-aisiais Karhu buvo įkurta kaip slidžių gamintoja, o bėgimo batus pradėjo siūti 1920-aisiais. Tiesa, ryškiausias šio suomių brand’o istorijos momentas — 1952-ųjų Helsinkyje vykusių Olimpinių žaidynių pergalė, po kurios Karhu pardavė savo trijų juostelių branding’o konceptą dabar puikiai žinomai adidas. Patys suomiai perėjo prie M raidės formos logotipo, sukurto remiantis žodžiu “Mestari”, lietuviškai reiškiantį čempionas.

Labiausiai Karhu garsėja klasikiniais modeliais, kaip Aria, Synchron, Fusion bei šiemet į gamybą sugrąžintais Legacy 96. Neatsiejama šio brand’o dalis ir sezoniniai kedų release’ai, įkvėpti gmatos. Naujausias toks kūrinys — Cross Country Ski kolekcija, primenanti Karhu kaip slidžių gamintojos dienas.

Spalwart

Dar paauglystėje švedas Christoffer Brattin svajojo turėti riedlenčių parduotuvę, o dabar jis yra dizaineris, valdantis kedų kompaniją Spalwart. Jei nesate apie juos girdėję, tai dėl to, kad toks buvo įkūrėjų tikslas — kartu su Christoffer Brattin šį brand’ą įkūręs Fredrik Johansson sako —  “Nuo pat pradžios mūsų filosofija paremta tuo, kad nenorime versti vartotojų pirkti savo produkcijos, nes tikime, kad mada besidomintys ar su ja dirbantys žmonės patys žino ko nori.” Būtent dėl šios priežasties kompanija atsisakė socialinių tinklų — viskas ką rasite Spalwart Facebook ar Instagram paskyrose, tai nuoroda į e-parduotuvę ir 2015-aisiais įkelta nieko nenusakanti batų pado nuotrauka.

Pati idėja gimė maždaug 2009-aisiais, kai Chistoffer nuvažiavo apžiūrėti seno batų fabriko Slovakijoje. Nuvykęs į vietą jis rado senas formas, kuriose buvo gaminti batų padai, ir paprašė darbuotojų kuo skubiau padaryti batų pavyzdžius. Taip gimė kedų modelis Special, o vėliau ir Marathon Trail. Į kedų gamybą įeina ir nemažai rankų darbo, mat kiekvienos poros padas apipjaunamas rankomis.

Viena didžiausių šio švedų brand’o fanų yra Comme des Garcons ir Dover Street Market įkūrusi Rei Kawakubo. Ji ne tik viena pirmųjų atrado šią mažą kompaniją, bet ir sukūrė ne vieną Comme des Garcons x Spalwart collab’ą.

ARKK Copenhagen

Po šiuo pavadinimu slypintis danų avalynės brand’as yra gana jaunas — ARKK Copenhagen buvo įkurta 2014-ųjų vasarą. Draugai Thomas Refdahl ir Kasper Høj Rasmussen nusprendė imtis nemenkos iniciatyvos ir sukurti naujos “rūšies” kedus, kurie pasižymėtu švariomis linijomis, būtų nesunkiai priderinami prie bet kokios aprangos bei svarbiausia — atspindėtų skandinaviškas funkcionalaus dizaino ir amatų tradicijas.

Pirmasis ARKK modelis pasirodė praėjus 18-ai mėnesių po minėtos vasaros nakties. Raven pavadinti kedai buvo netrukus išparduoti ir skatino Thomas ir Kasper kurti toliau — dabar ARKK Copenhagen siūlo net dvidešimt skirtingų modelių, patiksiančių mėgstantiems skandinavišką minimalizmą ar ieškantiems įdomesnių alternatyvų kasdieniams kedams.

Rekomenduojami straipsniai