SNEAKER GUIDE | Alternatyva gigantams — smūgiai iš Rytų Europos

Ką siūlo šiaurės šalys jau parodėme, tad kitas žingsnis yra kiek piečiau esančios Rytų ir Pietryčių Europos šalys — Slovakija, Kroatija bei Lietuva. Nors tarpukariu vyraujant Sovietų Sąjungos režimui kone kiekviena šalis turėjo po atskirą kedų fabriką, gaminusį beveik identiškai atrodančią avalynę, keletas gamintojų išliko ir išsiskiria iš daugybės kitų rinkoje esančių batų.

Inkaras

Brand’as nereikalaujantis pristatymo ar paaiškinimo, kiekvienam lietuviui girdėtas, tačiau ne visiems matytas “Inkaras”, originaliais įkurtas Kaune 1933-aisiais. Tėvų bei senelių pasakojimais apipinti praėjusio amžiaus siluetai pasakoja Lietuvybės ir maištavimo istoriją, išlikdami vienintele Lietuvos teritorijoje gaminama sportine avalyne. Nors “Inkaras” jau senokai buvo pasišalinęs iš rinkos, augantis vartotojiškumas suteikia puikią progą susieti praeitį su dabartimi ir net ateitimi bei skatinti pilietiškumą. Daugiau apie šiemet atgimusį “Inkarą” galite paskaityti liepos mėnesio straipsnyje.

Novesta

Vienas stipriausių visoje Europoje brand’ų, gaminančių išskirtinai istorinę avalynę, be abejonės yra Novesta. Slovakijoje 1939-aisiais įkurta kompanija vis dar veikia toje pačioje gamykloje, naudoja tas pačias liejimo formas ir beveik identiškas tiems laikams medžiagas. Nepaisant senamadiškų metodų, Novesta nenutolsta nuo modernėjančių standartų — jų batai visuomet gaminami iš natūralios gumos ir 100% medvilnės, o procese vis dar svarbus rankų darbas. Populiariausius ir svarbiausius Novesta modelius “Star Master” ir “Star Dribble” natūraliai puošia po vulkanizacijos proceso (kuomet guma sulydoma su viršaus audiniu) išlikusi nelygi gumos juosta, matoma ten, kur padas susijungia su viršumi.

Novesta ne tik yra vienas iš nedaugelio istorinių gamintojų, vis dar gaminančių savo produkciją Europoje, bet ir vienas smulkiausių avalynės brand’ų sukūrusių keletą collab’ų. Žymiausias yra praeitų metų projektas su Universal Works, kai buvo išleistos klasikinių Novesta kedų versijos pasiūtos iš veltinio. Kitas dėmesį patraukiantis collab’as gimė iš bendradarbiavimo su Isadore dviračių aprangos gamintoju, mat jo rezultatu tapo BOA sistemą turintys Star Master.

Startas

Apie Inkarą ir Novesta jau esame užsiminę ne kartą, tačiau Startas yra kompanija, apie kurią anksčiau nesame nė užsiminę. Šios įmonės įkurimas minimas 1931-aisiais, kai viena pirmųjų masinę gamybę avalynei pritaikiusių įmonių Bata tuometinėje Jugoslavijos teritorijoje pastatė batų fabriką. 1976-aisiais šiame fabrike buvo pradėta stalo teniso žaidėjams skirtų kedų gamyba. Vulkanizacijos procesu gaminami tekstiliniai kedai netrukus tapo vietinių must-have aksesuaru.

Deja, prasidėjus Jugoslavijos skilimui fabrikas buvo nusiaubtas ir 1991-aisiais galiausiai uždarytas, tačiau nuo 2008-ųjų iki 2013-ųjų Mauro Massarotto užsiėmė Startas dizainų prikėlimu. Dabar visi šio gamintojo kedai yra gaminami rankomis, naudojant natūralios kilmės medžiagas ir tokias pat technologijas kaip ir 1976-aisiais.

Rekomenduojami straipsniai