SNEAKER GUIDE | Kedų auliuko aukštis — koks skirtumas tarp low, mid ir high top?

Kiek rečiau diskutuojamas klausimas kedų sferoje — jų profilio aukštis. Kai kurie modeliai sukuriami specialiai aukštesni, kiti išskirtinai žemi, tačiau išvaizda nėra vienintelis batų profilį lemiantis faktorius. Viskam yra logiška priežastis, kurią apžvelgsime šios savaitės SNEAKER GUIDE.

High Top

Pradėsime nuo aukšto profilio batų. Istoriškai jie buvo sukurti bei naudojami dėl patvarumo ir saugumo — aulas neleidžia purvui pasiekti batų vidaus, suteikia papildomą čiurnos apsaugą ir atramą. Taip pat neleidžia pėdai per daug išsilenkti staigių judesių ar netikėtų smūgių metu. Dėl pastarųjų priežasčių aukštas aulas tapo ir pirmųjų laisvalaikiui bei salei skirtų kedų dalimi.

Viena pirmųjų salės sporto šakų buvo krepšinis, kuriame papildoma atrama bei saugumas yra svarbiausia. Net ir praėjus šimtui metų nuo pirmų būtent jam skirtų kedų sukūrimo, krepšinis išlieka viena iš nedaugelio sporto šakų, kuriai naudojami aukšto profilio kedai. Žemesnis profilis, dažniausiai vadinamas mid, pasirodė su tokiais kedais kaip Reebok Workout Mid, pirmąkart išleistais 1986-aisiais.

Mid Top

Nors pirmieji vidutinio profilio kedai buvo skirti treniruotėms ir gimnastikai, tikrąjį populiarumą jie pasiekė su 1987-ųjų NBA sezone debiutavusiais Air Jordan III. Pastarieji buvo sukurti pagal paties Michael Jordan norus ir tapo pirmaisiais pasaulyje mid profilio krepšinio bateliais bei pirmaisiais kedais sukurtais komunikuojant su krepšininku ir išsiaiškinant jo poreikius. Laikui bėgant gamintojai ėmė kurti klasikinių krepšinio siluetų interpretacijas žemesniu profiliu.

Žemintas profilis dažnai pasižymi nukirstu viršumi. Įprastai tokių kedų aulas neapima visos čiurnos — tai leidžia pėdai laisviau judėti ir padaro batus patogesnius kasdieniam avėjimui. Deja, tarp sneakerhead’ų sportinių batelių mid versijos nėra populiarios, nors ir yra keleta išimčių. Kai kurie kedai gaminami visais trimis aukščiais, pavyzdžiui Nike Air Force 1, o kai kurie yra interpretuojami kaip nepalankiems orams pritaikytos sneakerboot versijos.

Low Top

Tai atveda mus prie pačių kasdieniškiausių ir populiariausių — žemo profilio kedų. Pirmieji tokio profilio bateliai gali būti datuojami net iki XIX-ojo amžiaus, kai buvo itin populiarios track & field sporto šakos. Savo renesansą žemo profilio kedai patyrė tarpukariu, klestint gumos pramonei. 1930-aisiais kone kiekviena europos šalis turėjo savo gumos fabriką, kuriame “kepdavo” batus. Tačiau tikrasis komfortas ir populiarumo pliūpsnis pasirodė su putų padu “apginkluotais” bėgimo bateliais maždaug septintame dešimtmetyje.

Patvarios medžiagos, minkštas bei lengvas padas ir iki tol nejustas komfortas išlydėjo sportinę avalynę į gatves. Rest is history — sportbačių populiarumas neblėsta, pasirinkimas auga, o prieš pusę amžiaus niekas nė nebūtų pagalvojęs, jog kedai sukurs atskirą savitą kultūrą. Jei praleidote, siūlome paskaityti praėjusios savaitės gidą apie kedų varstymo technologijas.

Rekomenduojami straipsniai