SNEAKER GUIDE | Kodėl vis dar naudojami raišteliai? Kedų varstymo technologijos 90-aisiais ir dabar

Raišteliai batų varstymui naudojami daugybę amžių — pirmieji rasti batų su raišteliais pavyzdžiai datuojami net 3500m. pr. Kr. Tačiau kodėl praėjus keliems tūkstančiams metų vis dar juos naudojame? Šįkart SNEAKER GUIDE pažvelgsime į bandymus pakeisti tradicinį kedų varstymą moderniomis technologijomis.

Velcro

Vienas pirmųjų bandymų supaprastinti kedų apsiavimo procesą atkeliavo su 1941-aisiais sukurta hook-and-loop technologija, plačiau žinoma kaip velcro. Keduose šią technologiją pirmą kart panaudojo PUMA 1968-aisiais, tuo pačiu sukurdami brush spike spyglių dizainą lengvosios atletikos bėgimo batams. Deja, sporte ši technologija nepasiteisino — nors “lipdukai” ir padėjo apsiauti batus greičiau, jie nesuteikė tokio gero prisitaikymo prie pėdos, kokį buvo galima išgauti su rašteliais varstomais kedais. Dėl to hook-and-loop labiau išpopuliarėjo laisvalaikio keduose arba kaip papildoma sportinės avalyne dalis, padedanti paslėpti raištelius arba suteikianti papildomą atramą ten, kur  jos reikia.

Puma Disc

Vienas futuristiškiausių bandymų suvarstyti kedus atsisakant tradicinių raištelių pasirodė 1992-aisiais, kai PUMA pradėjo eksperimentuoti su “Disc” technologija. Tai varstymo sistema paremta trosais, einančiais per kedų šonuose esantį “narvą” ir sujungiančiais jį su padu. Norint susivarstyti batus tereikia sukti diską pagal laikrodžio rodyklę tol, kol pasiekiamas norimas batų prigludimas prie pėdos. Deja, ši sistema taip pat neprigijo sportinėje avalynėje, nors tapo mėgstama kedų entuziastų tarpe.

adidas BOA

Pradėta 2001-aisiais kaip snieglenčių batų varstymo technologija, dabar BOA varstymą galima rasti ant kone bet kuriam sportui skirtų batų ir net darbo avalynės. Nors veikimo principas iš esmės panašus į PUMA Disc, BOA yra kiek labiau išdirbta ir nesunkiai pritaikoma bet kokiai avalynei. BOA reguliavimo diskas visuomet būna išorinėje bato pusėje, o trosai paslėpti kedų viduje — atsisakyta minėto “narvo”.

Tiesa, kiekviena BOA kedų pora yra lyg collab’as tarp kedų ir varstymo technologijos gamintojų, o tai išaugina kainą. Kaip pavyzdį galima pasitelkti Novesta Star Master — įprastas leidimas kainuoja vos 60€, o su Isadore sukurtas BOA technologiją naudojantis release’as net 115€. Iš praktinės pusės į šią sistemą investuoti verta — raištelių atsisakymas taip pat sumažina drėgmę sugerti galinčių dalių kiekį, dėl to BOA dažnai naudojama su Gore-Tex membrana pasiūtuose sportiniuose bateliuose.

Reebok Pump

Viena populiariausių iš visų tapo Reebok Pump technologija, leidusi pripūsti kedus oro siekiant geresnio prigludimo prie pėdos. Deja ši sistema, kaip ir velcro, labiau prigijo kaip papildoma dalis, leidžianti raišteliais varstomus kedus labiau pritaikyti prie savo pėdos. Šią technologiją turi ir vienas išskirtiniausių visų laikų kedų siluetų Reebok Instapump Fury — vienas iš nedaugelio Reebok modelių, kurių visa varstymo sistema pakeista nailoniniais oro takais.

Automatizuotas varstymas

Tai, apie ką visi svajojo nuo 1989-ųjų, kai pasirodė antroji Back to the Future trilogijos dalis. Kone tris dešimtmečius trukęs eksperimentavimas galiausiai privedė prie Nike HyperAdapt 1.0, išleistų 2016-aisiais itin ribotu kiekiu. Šiemet pasirodė ir kiek platesnio leidimo sulaukę Adapt BB, tačiau Nike nėra vienintelė kompanija siekianti automatizuoti avalynės varstymą — PUMA 2016-aisiais pristatė Autodisc, o šiemet PUMA Fi, vis dar išlikdama vienintele tiesiogine konkurente Nike šioje sferoje.

Pagrindinis automatizuoto varstymo privalumas yra tai, jog kedus galima užprogramuoti taip, kad jie automatiškai prisiveržtų bei atsilaisvintų kai to reikia, taip pagerinant kraujotaką pėdose ir sumažinant joms keliamą krūvį sportuojant.

Nors BOA sistemos populiarumas auga, o automatizuotas kedų varstymas pamažu iš fantastikos tampa realybe, įprasti raišteliai ko gero niekad nedings. Praėjusią savaitę apžvelgėme priežastis, kodėl verta (arba ne) rinktis dizainerių avalynę.

Rekomenduojami straipsniai