SNEAKER GUIDE | Moderniausios 2019-ų metų kedų medžiagos — ką apie jas reikia žinoti?

Prieš porą savaičių aprašėme pagrindines kedų medžiagas, kurios naudojamas metai iš metų nuo pat pirmųjų sportinės avalynės siluetų. Šįkart apžvelgsime svarbiausias šių laikų medžiagas, vedančias visą kedų pasaulį į priekį — nuo paprasčiausio tinklelio, iki 3D spausdinimo technologijų.

Tinklelis (angl. mesh)

Pirmą kartą kedų viršų pasiūti iš tinklelio (angliškai  vadinamo mesh) sugalvojo adidas, dar 1971-aisiais iš jo pasiuvę adidas Americana krepšinio batelius. Pranašumas buvo akivaizdus — batai tapo lengvesni, praleido daugiau oro, tad leido atletų kojoms kvėpuoti. Deja, aštunto dešimtmečio pradžia nebuvo pats geriausias laikas tokiam žingsniui, dėl palyginti mažo patvarumo.

Metams bėgant, apie 1990-uosius tinklelis tapo populiariu audiniu bėgimo kedams. Visų pirma dėl jau minėto lengvumo ir pralaidumo orui, visų antra, dėl sumažėjusios gamybos kainos. Išaugus kompanijoms bei perkėlus didžiąją dalį gamybos į Aziją, gamintojai galėjo pasiūlyti kedus žemesne kaina.

Neoprenas (angl. neoprene)

Kitas didelis žingsnis kedų medžiagiškumui buvo neoprenas. Deja, tačiau ši medžiaga neatrado plačios nišos sporto avalynėje ir liko tik laisvalaikio ir mados kedų srityse. XX a. pabaigos eksprimentų dėka atsirado tokie vaisiai, kaip Nike Air Huarache, Nike Air Presto ar Nike ACG Mowabb, kurių viršuje buvo panaudotas tamprus neopreno audinys. Tai buvo pirmoji medžiaga, leidusi keduose sukurti kojinę primenančią “apykaklę”.

Neoprenas nėra geriausia medžiaga sportinei avalynei dėl to, jog yra sintetinė, sunkesnė už anksčiau minėtą tinklelį ir beveik nepraleidžia vandens, kas taip pat reiškia įkaitusias bei prakaituotas pėdas treniruočių metu. Verti dėmesio laisvalaikio kedai su neoprenu — adidas Y-3 Qasa High bei pirmieji Nike Air Yeezy.

Flyknit arba PrimeKnit 

Vienas labiausiai diskutuotų šio dešimtmečio dalykų tarp sneakerhead’ų — kas pirmas sukūrė megztą kedų viršaus audinį. Vieni mano, kad tai buvo adidas, kiti mano, kad Nike, tačiau iš tiesų abi kompanijos panašiu metu, 2011-aisiais, pristatė bėgimo kedus su naujos kartos viršumi — Nike šią technologiją pavadino Flyknit, o adidas PrimeKnit. Dabar mezgimas tapo neatsiejama sportinės avalynės dalimi — šie audiniai itin lengvi, prisitaiko prie pėdos formos, leidžia odai kvėpuoti…vienintelis trūkumas — gan greitas susidėvėjimas.

Dėvėjimosi problemą gamintojai sprendžia stengdamiesi sutvirtinti daugiausia įtampos gaunančias vietas arba pridėdami sluoksnį sintetikos ties, pavyzdžiui, pirštais. Pastarasis sprendimas buvo populiarus ant laisvalaikiui skirtų Nike kedų, pavyzdžiui Roshe Flyknit. Kalbant apie megztą avalynę būtina paminėti ir adidas UltraBOOST — vienus patogiausių kada nors sukurtų bėgimo kedų, į kuriuos kompanija sudėjo visas pažangiausias technologijas, išvystytas iki 2015-ųjų.

3D spausdinimas (3D printing)

Jei skaitote mūsų blogą, tikrai turėtumėte žinoti apie adidas Futurecraft. Deja, šįkart kalbėdami apie 3D spausdinimo technologijų pritaikyma batams žvelgiame į kitą Atlanto pusę — vėlyvą šių metų pavasarį Nike pristatė pirmuosius pasaulyje batus su 3D spausdintu viršumi. Tokio audinio pavadinimą atspėti nesunku — Nike jį pavadino Flyprint, o idėjos vystymas prasidėjo nuo Zoom Vaporfly Elite. Pastarieji buvo specialiai sukurti geriausiems maratonininkams bei buvo vienais lengviausių kedų rinkoje. Jais Eliud Kipchoge mėgino įveikti maratoną per mažiau nei dvi valandas, tačiau nesėkmingai — bėgikas atsiliko vos 25-iomis sekundėmis.

Tai tapo viena iš priežasčių Nike užsiimti tokiu drąstišku eksperimentavimu ir patobulinti minėtus kedus. Pasak Nike, 3D spausdinimas ne tik leidžia sukurti audinius, idealiai atitinkančius vartotojų poreikius, bet ir suteikia galimybę kurti prototipus maždaug 16 kartų greičiau nei bet koks ankstesnis gamybos metodas.

Rekomenduojami straipsniai