SNEAKER GUIDE | Žvilgsnis už Atlanto — dėmesio verti JAV kedų gamintojai

Kalbai pakrypus į JAV kedų brand’us, pirmieji apie kuriuos pagalvojate tikriausiai yra Nike, New Balance ir Skechers. Kai kuriuos gali nustebinti ir faktas, kad pastarieji patenka į perkamiausių kedų TOP 10 — Skechers dešimtuke užima šeštąją vietą bei yra viena sparčiausiai augančių kedų kompanijų pasaulyje. Tačiau ne viskas slypi populiarume. Šįkart apžvelgsime šiek tiek mažiau žinomus kedų gamintojus, įsikūrusius Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Under Armour

Sportinę aprangą nuo 1996-ųjų gaminanti Under Armour yra viena iš nedaugelio kompanijų nenustojančių tobulėti ir nesidairančių atgal. Jų puslapyje nerasime vadinamųjų heritage ar about skilčių, nes tai kompanija, žvelgianti į ateitį ir siekianti tobulinti savo produkciją be jokių kompromisų. Visa tai pradėjo Kevin Plank, kuris įkūręs įmonę 1996-aisiais tiesiog važinėjo po visą JAV rytų pakrantę su automobiliu pilnu savo kurtų sportinių drabužių. Vienas iš šios kompanijos sukurtų dalykų — sintetiniai marškinėliai atstumiantys drėgmę. Kitaip tariant, tai padėjo sportininkams mažiau prakaituoti ir palaikyti žemesnę kūno temperatūrą.

Panašias sintetinio pluošto technologijas savo drabužiuose netrukus pradėjo taikyti ir Nike, adidas bei Reebok. Vien per nepilnus 1996-uosius Kevin Plank uždirbo 17,000 JAV dolerių, o per 1997-uosius gavo net 100,000 JAV dolerių vertės užsakymų tiems patiems marškinėliams. Kedus UA pradėjo gaminti 2009-aisiais, o pirmasis jų modelis — Proto Speed Trainer — buvo skirtas bėgikams ir iš pirmo žvilgsnio šiek tiek priminė Nike Shox kedų seriją. Laikui bėgant UA kedų linija augo, o dabar siūlo kedus įvairiausių sporto šakų atstovams. Didžiausios šios kompanijos remiamos žvaigždės — krepšininkas Stephen Curry ir buvęs imtynininkas Dwayne “The Rock” Johnson.

Saucony

Vienas seniausių kedų brand’ų apie kurį esame rašę pradėjo savo istoriją 1898-aisiais Pensilvanijoje, tačiau žinomumą įgavo tik 7-ajame XX amžiaus dešimtmetyje, kai buvo nupirktas rusų imigranto A.R. Hyde vadovaujamos Hyde Athletic Industries kompanijos. Jau 1979-aisiais net du Saucony kedų modeliai pateko į geriausių to meto bėgimo kedų sąrašą, kas turint omenyje visą 8-ojo dešimtmečio atletikos bumą, yra nemenkas pasiekimas.

Dabar Saucony didžiąją dalį dėmesio gauna iš bėgikų, mat kompanija išlieka viena pagrindinių specialiai bėgimui ir lengvajai atletikai skirtos avalynės gamintojų. Šalia įprastos kedų serijos Saucony turi ir Originals kolekciją, kurią sudaro klasikiniai bei kadaise savo laikmetį peržengę kedų modeliai, kaip Jazz, Grid 9000 ar Shadow 5000. Nors įprasti Originals leidimai retai susilaukia dėmesio, šis brand’as yra pagarsėjęs stipriais collab’ais, lydimais ne tik stipraus įkvėpimo, bet ir neįtikėtino išdirbimo.

KangaROOS

1979-aisiais, maždaug tuo pat metu, kai minėtieji Saucony pateko į geriausių bėgimo kedų dešimtuką, laisvalaikiu bėgioti mėgęs amerikiečių architektas Bob Gamm. Jis nubėgdavo po maždaug 10 kilometrų per dieną, tačiau mėgo bėgioti su lengvais drabužiais be kišenių. Po kiek laiko jam kilo idėja — pagaminti batus su nedidelėmis kišenėmis, į kurias būtų galima įsidėti namų raktus ir keletą monetų. Idėja buvo tokia sėkminga, kad po kelių metų KangaROOS parduodavo net po 700,000 kedų porų per mėnesį.

Deja, tobulėjimas sustojo po Dynacoil technologijos sukūrimo, o artėjant paskutiniąjam XXa. dešimtmečiui kedų su kišenėmis populiarumas sparčiai krito. Kompanija buvo prikelta prieš pat XXI amžiaus pradžią, tačiau nebesiūlė jokių inovacijų — visi vėlesni KangaROOS kedai buvo labiau skirti laisvalaikiui, o didžiausią pelną nešė 9-ojo dešimtmečio batų perleidimai. Kaip ir kiti klasikiniai kedų gamintojai, KangaROOS susilaukė ir collab’ų, kurių stipriausiu laikome Sneakers Mag x KangaROOS Omnicoil “Absinthe”.

Rekomenduojami straipsniai