Pakalbėkime apie tvarumą madoje. Nors ir vis mažiau, tačiau šiuolaikinėje visuomenėje tvarumą vis dar girdime kaip tendenciją, o ne kaip siekiamybę. Tvarumas madoje turėtų būti suprantamas kaip kompleksinė mados sistemos dalis, kurios pradžia turėtų prasidėti gamykloje ar fabrike ir tęstis iki vartotojo spintos, tada iškeliauti jos ir atsirasti kito vartotojo spintoje.
Pradėsime nuo liūdnos realybės — jums niekada nepavyks tapti visu šimtu procentu tvariais.
Visų pirma, vien skalbiant sintetinius rūbus išsiskiria mikropluošto dalelės, kurios teršia vandenynus. Dalelės naikina koralinius rifus, kurie atsakingi už vandenynų pakrančių audras, bangavimus ir atoslūgius. Taip pat mikropluošto dalelės gali patekti ir į kitus mikroorganizmus, kurie gyvybiškai svarbūs ekosistemos rate.
Visų antra, norėdami tapti šimtu procentu tvariais, turėtume imtis kraštutinumų, kurie įprasto miesto žmogaus gyvenimą, besidominčio ne vien primityviais malonumais, bet ir puoselėjančio jį dominančią kultūrą, paverstų ganėtinai komplikuotu ir net kai kuriais atvejais neįmanomu.
Trečioji priežastis — ne viskas priklauso nuo mūsų (vartotojų) rankų ir galvų tiesiogiai. Gamintojas taip pat turėtų susimąstyti ne vien apie kuo greitesnį pelną kuo mažesniais kaštais, bet ir kaip to pelno siekti neprarandant produkto kokybės, kurti strategiją apie ekologišką produkcijos logistiką, gudrų ir neteršiantį įpakavimą ir net kaip pagaminti ekspoziją naujai kolekcijai, kurios medžiagos nebūtų panaudojamas tik vieną kartą vieno pristatymo metu.
Gamintojas turėtų rinktis gamybos, logistikos ir pateikimo kelią, kuris paliktų kuo mažesnį neigiamą pėdsaką Žemės paviršiuje, o vartotojas savo ruožtu turėtų susimąstyti ar jo pasirinktas produktas tikrai bus reikalingas ne tik šią akimirką, bet ir ateinančius kelis metus ir kiek ilgai produktas galės tarnauti ir galų gale ar tikrai sutampa gamintojo ir vartotojo filosofija tvarumo atžvilgiu.
Taigi, iškyla natūralus klausimas ar iš viso verta imtis tvarios mados puoselėjimo, jeigu ji yra tokia komplikuota?
Gal pastangų ir rezultato santykis yra pernelyg menkas, jog visai neverta tuo užsiimti??
O jeigu ir verta, tai nuo ko pradėti???
Čia norėtume pateikti teigiamą realybės dalį — tai daryti tikrai verta, jeigu laikome save sąmoningomis ir mąstančiomis būtybėmis, jeigu norime turėti švarią aplinką ir jeigu mes nepamirštame, kad gamta, kurią mes naikiname, yra mūsų pačių kilmės ir gyvybės šaltinis. Pradėdami puoselėti tvarią madą po vieną atskirai, mes jau būsime dviese, paskui tryse ir kartu tarsi skruzdėlynas galėsime padaryti labai didelę įtaką.
Pradėti galite nuo pradžių, nuo labai paprastų žingsnių ↓
Keiskitės drabužiais (arba atiduokite juos tiems, kam labiau jų reikia)
Tai puikiausias būdas prailginti drabužių gyvavimo trukmę, nes daugelis mados puoselėtojų tikrai turi ne vieną ir net ne kelis daiktus, kurie tiesiog dulka pamiršti lentynoje. Taip pat, šis būdas puikiai veikia, kadangi naujas daikto savininkas į jums jau atsibodusį daiktą pažvelgs kitomis akimis, derins prie kitokių rūbų ir džiaugsis gal net ilgiau nei jūs džiagėtės.
Taisykime rūbus, o ne išmeskime juos
Drabužius galima pataisyti kai jie suplyšta, sugenda užtrauktukas ar neišskalbiamai išsipurvina (lygiai taip pat kaip ir avalynę). Net ir su pigiai įsigytu ar nemokamai gautu rūbu tai daryti verta, juk gal net tokio jau nenusipirksite vėl? Beje, reikia turėti galvoje, kad kuo drabužių medžiagos aukštesnės kokybės, tuo lengviau juos taisyti. Šiuo atveju prieš perkant siūlytume atidžiai įvertinti gaminio audinį, siūlių tvirtumą ir numatyti kaip jis atrodys po ilgo dėvėjimo.
Įsigykite iš antrų rankų
Tai galima padaryti atsidarius vinted.lt, depop.com, ar bet kokią kitą rūbų perpardavimo platformą. Jeigu mėgstate vertinti daiktą prieš perkant gyvai, tuomet apsilankykite dėvėtų rūbų parduotuvėse ar komisuose. Pastarųjų privalumas tas, jog galima atrasti perliukų už labai nedideles kainas.
Atidus gamintojo pasirinkimas
Tiek pirkdami dėvėtuose, tiek naujų prekių parduotuvėse, prieš perkant siūlome pasidomėti apie patį gamintoją ir jo filosofiją. Ar tai nėra prekės ženklas, kuris pagarsėjęs kaip neadekvačiai mažus atlyginimus mokantis trečiųjų šalių cechų darbuotojams ir ar prekės ženklas nevykdo “modernios vergystės”. Taip pat praleisti pro akis masinės produkcijos ženklus ir investuoti kiek daugiau, bet į geresnės kokybės ir tvirto pasiuvimo audinius. Tokiu atveju sumažinsite tikimybę sutikti savo rūbo dvynį gatvėje ir jausitės kur kas išskirtinesniu. Beje, kaina ne visuomet atspindi kokybę kai kalbame apie prabangius prekių ženklus, mat tokiais atvejais sumokate už gaminio vardą, bet nebūtinai kokybę.
Remkite savo mėgstamus atlikėjus (!)
Kiekvienas jūsų mėgstamas muzikos atlikėjas (o gal net animacinio filmuko ar serialio kūrėjas) tikrai turi išleidęs ir savo drabužių liniją ir didžioji dalis drabužio kainos nukeliaus kūrėjo ar atlikėjo paramai. Bėda tik ta, kad tokie rūbai nebūna labai aukštos kokybės, tačiau tinkamai prižiūrint ir saugant galima išlaikyti gaminį ir ilgesnį laiką.
Viršelio nuotrauka iš Louis Vuitton x Nigo ’20 kolekcijos