Kedų kultūros fenomenas “Air Max Day” minimas jau 5-tus metus iš eilės

Air Max Day — kedų kultūros fenomenas šiemet vyksiantį jau penktajį kartą. Tokio mini jubiliejaus proga nusprendėme apžvelgti, kas yra toji Air Max Day (eir maks diena?) ir kodėl ji turėtų rūpėti kiekvienam save gerbiančiam sneakerhead‘ui ar net paviršutiniškai kedais besidominčiam žmogui.

Viskas prasidėjo dar 1987-aisiais, kai kovo 26-ąją prekybą pasiekė pirmasis Tinker Hatfield dizaino siluetas, dabar žinomas Air Max 1 vardu. Įkvėptas Paryžiaus Pompidou centro architektūros, tai pirmasis Nike modelis su matoma oro pagalve pade, dėl tokios inovacijos reklamuotas su The Beatles daina Revolution. Apie šių kedų įtaką sportui, gatvės kultūrai ir net tolimesnei sneaker’ių funkcionalumo bei dizaino raidai, galima būtų šnekėti valandų valandas. Būtent dėl to šios progos paminėjimui 2014-aisiais Nike nusprendė kovo 26-ąją paskelbti Air Max Day — diena, kuomet viso pasaulio kedų entuziastai paminėtų vienos stipriausių ir ilgiausiai gyvuojančių kedų linijų istorijoje bei revoliucinės Tinker Hatfield kūrybos pradžią.

Air Max Day nėra vien reklaminis triukas, tačiau Nike nepraleidžia progos nustebinti gerbėjų pristatydami ypatingus bei itin ribotus leidimus. Pirmaisiais metais — 2014-aisiais — tai buvo Air Max 1 modelis su volt spalvos padu “bei 3.26” etikete ant liežuvėlio. Pirmoji šventė nesibaigė vien naujais kedais, mat Nike skatino žmones dalintis savo mėgstamiausių ir rečiausių Air Max kedų nuotraukomis socialiniuose tinkluose, o kai kurių miestų atstovai šia proga net surengė vakarėlius. Bendruomenės pagrindu sukurtas renginys įtraukė net 220 milijonų žmonių, o rezultate ne tik užtvirtinta pirmoji oficiali sneakerhead’ų šventė, bet ir daugiausiai like’ų surinkusi Instagram nuotrauka Nike paskyroje.

2015-aisiais Nike išsikėlė kartelę aukščiau ir viso minėjimo pagrindu tapo realybe paverstas pirmasis Tinker Hatfield dizainerio Air Max’ų eskizas. Net 26-iuose pasaulio miestuose buvo suorganizuoti vakarėliai bei įspūdingos instaliacijos, skirtos kedų, reklamuotu su šūkiu The One Before the One, debiutui. Air Max Zero tuo metu sulaukė nemenkos sėkmės ir tapo vienu populiariausių 2015-ųjų siluetu, patikusių net tiems, kurie apie Air Max girdėjo pirmą kartą.

Trečią kartą Nike ir vėl stengėsi pranokti patys save ir, žinoma, nesusimovė. Trečiajam minėjimui buvo išleisti trys nauji modeliai, o serija buvo pavadinta HTM, kurioje susijungė trijų dizainerių — Hiroshi Fujiwara, Tinker Hatfield ir Mark Parker — vizijos. Beje, pastarasis ne tik dizaineris, bet ir Nike kompanijos prezidentas. Reklamose eilinį kartą dominavo žaismingos pastelinės spalvos bei 3D grafika, kuria siekta replikuoti skaidrių Air Max pagalvių išvaizdą.

2017-ųjų Air Max Day užėmė kone visą kovo mėnesį, nes buvo iš naujo atsigręžta į bendruomenę. Nike sukūrė leidimus, kurių troško fanai — dienos šviesą išvydo Air Max 90 su Flyknit audinio viršumi, LD-1000 siluetas buvo pagamintas iš lengvesnių ir šiuolaikiškesnių medžiagų, Air Max 1 sugrįžo originaliais University Red ir Royal Blue, o šalia viso to net leido žmonėms balsuoti, kuri Air Max 1 kolaboracija turėtų būti išleista dar kartą (šią kovą laimėjo 2006-ųjų Atmos Elephant). Taip pat buvo pradėtas konkursas, kuriame mados, muzikos, meno bei dizaino pasaulio influencerių buvo paprašyta sukurti ateities Air Max modelį, naudojant jau egzistuojančių šios linijos kedų elementus. Šį konkursą laimėjo vieni troškiamiausių praėjusių metų kedų — Sean Wotherspoon x Nike Air Max 97/1.

Taip pat 2017-aisiais pirmąkart pasirodė Air Vapormax batai, kurie kone literaliai buvo pagaminti iš kojinės ir poros oro burbulų. Vienas iš Nike atstovų Kevin Coatman apie Vapormax užsiminė, jog trisdešimtmetį švenčianti Air Max batų serija jau senokai prasiskverbė į gatvės kultūrą, tad reikėjo suteikti bėgikams priežastį iš naujo pamilti Air Max linijos batus.

Praeitų metų Air Max Day atnešė dar daugiau pokyčių — sceną užėmė “hibridiniai” linijos modeliai, pavyzdžiui Air Vapormax Plus air Air Vapormax 97, šalia kurių pasirodė ir pirmasis serijos siluetas, sukurtas ne bėgimui, o laisvalaikiui. Air Max 270 debiutas atvertė naują lapą besitęsiančioje Nike Air Max istorijoje, kurią šiemet jau spėjo pratęsti futuristiškieji Air Max 720 — didžiausią istorijoje oro pagalvę turintys kedai.

 

Rekomenduojami straipsniai