Kaip teisingai parinkti kedus vaikams ir 2018 metų vaikų mados tendencijos: Marija Valeškaitė, MANOKO prekės ženklo įkūrėja

Dažnu atveju vaikų mada suaugusiems tampa aktuali tik tada, kai artimoje aplinkoje atsiranda mažylių. Tuomet iškyla klausimas: ar visi suaugę tikrai supranta, kas yra toji vaikų mada ir ar ji tikrai egzistuoja? Norėdami tai išsiaiškinti, įsibrovėme tiesiai į vaikiškų rūbų dizainerės Marijos Valeškaitės organizuojamą fotosesiją ir stebėjome užkulisius. Kalbinome Mariją jos darbo metu ir pateikiame jums atsakymus apie vaikiškos mados pasaulio tendencijas.

IG: sheisthe_storyteller
FB: Marija Valeskaite

Marija, papasakok apie save.
Esu Marija Valeškaitė. Baigiau kostiumo dizaino studijas Vilniaus Dailės Akademijoje. Šiuo metu dirbu stiliste įvairiuose projektuose televizijoje ir kine. Taip pat esu vaikams skirtos aprangos prekės ženklo “MANOKO” kūrybos direktorė ir dizainerė.

vvv
“MANOKO rūbus dėvintys vaikai mėgsta būti herojais, bet jiems nebūtinas Spiderman’o kostiumas ar princesiška suknelė”

Tiesa ar mitas, jog vaikiškų rūbų prireikia tik tada, jeigu pats turi vaikų?
Tiesa ta, kad 90 proc. vaikiškų rūbų sukuria mamos. Jokiu būdu nesakau, kad esu pranašesnė už kuriančias mamas, o jų darbų tikrai nenuvertinu, tačiau mano istorija kiek kitokia. Baigiau meno studijas ir į rūbą žiūriu kaip į meno objektą. Baigusi studijas turėjau didelį užsidegimą kurti, o mama turėjo siuvyklą ir ilgametę patirtį siuvant vaikiškus rūbus. Taip ir pradėjome siūti rūbelius kūdikiams. Niekada nesvajojau būti vaikiškų rūbų dizainere, bet tai pasirodė puiki galimybė pradėti savo kūrybos kelią.

Papasakok kaip gimė tavo prekės ženklas.
“MANOKO” prasidėjo kaip mano asmeninis projektas, kuris gimė kitą dieną po mano baigiamosios peržiūros. Penktadienį baigiau studijas, o pirmadienį išvažiavau kurti pirmosios kolekcijos, kuri gimė per truputį daugiau nei mėnesį. “MANOKO” yra ir šeimos verslas — mano mamos projekto tęstinumas. Ji įkūrė siuvyklą ir vaikiškų rūbų prekinį ženklą kiek daugiau, nei prieš 25 metus, o man baigus studijas suteikė visas galimybes kurti savo dizainus.

Kokie vaikai dėvi Manoko rūbus?

Stengiamės siūti rūbus išskirtiniams vaikams, kurie džiaugiasi kiekviena akimirka, kurie yra ištroškę nuotykių ir yra smalsūs. Man atrodo, kad “MANOKO” vaikai kartais yra šiek tiek vienišiai ar atsiskyrėliai, bet jiems tai visai nesvarbu, jiems svarbiausia atrasti naujus dalykus, todėl mūsų rūbai visada turi dideles kišenes, kuriose tilptų nauji atradimai. Taip pat manau, kad mūsų rūbus dėvintys vaikai mėgsta būti herojais, bet jiems nebūtinas Spiderman’o kostiumas ar princesiška suknelė. Jiems užtenka užsidėti keisto kirpimo suknelę ar striukę ir atrodyti išskirtinai — kaip tikras šių laikų herojus.

Kokie yra vaikiškų ir suaugusių garderobo skirtumai ir panašumai?
Vaikų spintoje, taip pat kaip ir suaugusiųjų, pirmiausia turime rasti bazinius rūbus. Vaikas turi turėti pagrindinių rūbų kapsulę: temprės, kelnės, paprasti megztukai — tai vaikiškas minimalizmas, kuris yra labai plačiai paplitęs. Kalbame juk apie vaikus, todėl manau, kad kartais reikia nusirauti galvą ir leisti vaikui nešioti itin vaikiškus rūbus — filmukų veikėjų kostiumus ar itin puošnias sukneles. Nereikia to daryti kasdien, nes toks žaidimas gali atsibosti ir tėvams, ir vaikams.

Kalbant apie tendencijas, ar vis dar galioja mergaitėms rožinė, o berniukams žydra?
Yra krūvos prekinių ženklų, kurie vis dar naudoja rožinės/žydros spalvų kodą, tai yra Biblijinė tiesa ir tokios vaikiškos mados paklausa yra amžina. Šiuo atveju suprantu tėvus, mat kūdikiai nelabai turi skiriamųjų lyties bruožų, o juk taip norisi, kad praeiviai matytų, jog vežimėlyje miega mergaitė, o ne berniukas. Kalbant apie vyresnių vaikų madą, tai ji kvėpuoja naujomis tendencijomis. Europoje vis labiau mėgstamas vaikiškas minimalizmas: neutralios spalvos ir monochromas. Ryškūs audiniai praranda populiarumą, nes pastebėta, jog tai vargina vaikus, o tada jie tampa labai irzlūs.

Kokias klaidas dažniausiai daro tėvai rengdami vaikus?
Pirmiausia, patarčiau rūbus rinktis pagal dydį. Išaugimui perkami rūbai dažniausiai keistai atrodo ant vaikų ir galiausiai nugula tolimiausiose lentynose. Siūlau atkeipti dėmesį į audinius. Daug sintetikos turintys audiniai dažnai alergizuoja, vaikas juose prakaituoja ir jaučiasi nepatogiai. Svarbu ir audinio kokybė, kad po pirmo skalbimo rūbai neprarastų pirminės išvaizdos, tačiau būtų ir lengvai prižiūrimi. Atkreipkite dėmesį į užsegimų ir detalių vietas — mažus vaikus reikia nurengti greitai ir patogiai, o paaugę vaikai patys turi galėti rūbus nusirengti lengvai.

O į ką reiktų atkreiptį dėmesį renkantis vaikišką avalynę?
Kaip ir su rūbais, taip ir su avalyne — svarbu atkreipti dėmesį į tinkamą dydį. Mažiems vaikams siūlyčiau imti šiek tiek didesnius kedus, kad juos vaikas galėtų avėti bent vieną sezoną. Žinoma, tai turėtų būti daroma proto ribose, kad batai per daug nesmukčiotų nuo kojos. Taip pat svarbu rinktis batus pagal paskirtį. Bėgiojimui ar kūno kultūros pamokoms rinkitės sportui skirtus kedus, o laisvalaikiui — laisvalaikio. Kaip ir su rūbais, atkeipkite dėmesį į užsegimus — mažiems vaikams patogiausia būtų avėti kedus su velcro juostelėmis, jie juos patys lengvai galės apsiauti ir nusiauti.

Kokius kedus patartum rinktis mažiesiems laisvalaikiui ir darželiui/mokyklai?
Tokiems atvejams siūlau įsigyti dvi poras. Laisvalaikiui leiskite vaikui drąsiai rinktis tai ko jo širdis geidžia, kedai gali būti labai ryškūs ir labai keisti. Mokyklai ar darželiui skirta avalynė turi derėti prie kasdienių vaiko rūbų. Mokykliniai kedai gali būti uniformos arba neutralių spalvų. Svarbiausia nepamiršti, kad tiek mokyklai, tiek laisvalaikiui skirti kedai turi būti tinkamo dydžio, patogūs ir atitikti sezoną.

Ar sezoniškumas turi įtakos renkant kedus vaikams?
Be abejonės, juk vaikai dažnai laiką leidžia ne tik mokykloje, bet ir lauke. Vasarai ir pavasariui siūlyčiau rinktis tekstilinius kedus minkštesniu padu. Juose kojos neprakaituos, o vaikas galės ilgiau lakstyti kieme. Rudeniui rinkitės odinius batus, kurie nepraleistų drėgmės, o žiemai — su pašiltinimu. Šaltajam sezonui nesirinkite per daug apspaudžiančių batų, nes su jais greičiau šąla kojos.

Ar tiesa, kad daugelis kedų modelių tinka tiek mergaitėms, tiek berniukams?
Tikrai taip. Išimtis gali būti nebent ryškų spalvos kodą turintys kedai. Kita vertus suaugusiųjų ir vaikų madoje labai tendencingas unisex’as t.y. trinamos ribos tarp to kas yra mergaitiška ir berniukiška.

Kokios tendencijos šiemet numatomos kedų siluetams ir spalvoms vaikų madoje?
Apskritai, vaikų vasaros madoje vyrauja šviesių spalvų kedai. Populiarūs išlieka kombinuotų medžiagų kedai arba pagaminti iš kiek neįprastų medžiagų: velveto, verstos odos, įdomesnių tekstūrų audinių. Lygios odos kedai turėtų būti su įvairiomis aplikacijomis. Mergaitėms skirti kedai bus dekoruoti įvairių spalvų kailiu, kuris suaugusiųjų madoje nebėra toks populiarus. Taip pat blizgučiais ir iš suagusiųjų mados perimtais dideliais kaspinais. Mergaičių spalvų paletė svyruos nuo itin ryškių iki labai šviesių sneaker’ių. Berniukams vyraus ryškios spalvos, jos bus ganėtinai keistos. Jos greičiau trauks akį ne tiek savo ryškumu, kiek keistais, labai išieškotais atspalviais. O madingų siluetų reikėtų pasidairyti suaugusiųjų madoje.

Ko palinkėtum vaikams ir tėvams renkantis rūbus ir avalynę?
Atraskite džiaugsmą savo spintoje!


Nuotraukos: facebook.com/SaltisFoto/
Tekstas: Karina Čereškevičiūtė

Rekomenduojami straipsniai