Mažiausiai trys specialybės vienoje asmenybėje arba kaip kedus avėti ištisus metus — Ignas Vaicekauskas a.k.a. DJ SWIX

TIE GERESNI grupės nariams ir gerbėjams žinomas kaip DJ SWIX. Informacinių technologijų studentams ir reklamos agentūros ENTER kolegoms geriau žinomas kaip Ignas Vaicekauskas. Pats apie save sako, kad pagal pašaukimą ir specialybę yra archeologas, bet muzika yra jo pagrindinis hobis. Ir dar knygos. Užsiimant tiek įvairių veiklų susidaro rimtas pretekstas duoti interviu, bet be viso to Ignas dar yra ir sneakerhead’as. Nors pats savęs tokiu ir nepavadintų, kamantinėjome Igną apie mėgstamiausius, patogiausius ir kiekvienai skirtingai paskirčiai pritaikytus kedus. Paklausėme ir apie mėgstamiausią knygą, sakė — “Tėvas Gorijo”, o apie visa kita skaitykite toliau.

Tiek kedai, tiek muzika yra ikoniški dalykai — jeigu nebūtų RUN D.M.C., tai gal nebūtų tokio didelio adidas Superstar bumo.

Ignai, kaip tarp daugybės tavo kitų hobių atsirado dėmesys kedams?
Viskas prasidėjo nuo krepšinio. Gimiau 80-ųjų gale, o 90-ųjų pradžioj prasidėjo legendinės kovos tarp Utah Jazz ir Chicago Bulls. Po truputį pradėjau žaisti pats, vis daugiau įsitraukiau ir taip pradėjau kreipti dėmesį į avalynę su kuria žaidžiu.

Gal atsimeni pirmąją savo porą su kuria pradėjai žaisti krepšinį?
Atsimenu savo pirmus Nike’us, kurie buvo panašūs į Nike Air Force VI, tačiau nesu tikras ar tai tikrai jie. Bandžiau atrasti internete, bet jau dabar nepavyko, tačiau tai vienareikšmiškai buvo Nike’ai. Taip pat buvau labai didelis Jordan’o fanas, nors ir neturėjau nei vienų jo vardinių kedų. Buvau ne vilnietis, tad buvo sunku ką nors įdomesnio gauti. Svajonės pasibaigė ties And1 kedais, su jais atėjo dar kita, adidas Kobe Bryant banga. Tai buvo pirmoji banga susijusi su kedais.

Dabartiniai krepšinio salės kedai adidas D Rose 5 Boost “Jack Frost”

Ar buvo ir antra banga?
Antra banga mano gyvenime prasidėjo po nedidelės pertraukos, kuomet tiesiog rinkdavausi avalynę pagal patogumą, kaip ir daugelis. Pirmoji banga susijusi konkrečiai su krepšiniu, o antroji jau buvo susijusi su hiphop’o kultūra. Būtent šios kultūros gyvenimo būdas ir stilius paskatino dar labiau kreipti dėmesį į avalynę.

Ar galų gale atkreipęs dėmesį pradėjai kolekcionuoti kedus?
Visuomet sukausi hiphop’o sūkury, bet nebuvo jokios aiškios apčiuopiamybės kas yra pati kultūra ir juolab kedų kolekcionavimas. Hiphop’as pas mus buvo labiau siejamas su skeiterių kultūra, o ten populiaresnė avalynė buvo Convers’ai ar DC sportiniai bateliai, tačiau jų net nevadindavau sneaker’iais. Konkrečiau viskas kristalizavosi 2000-ųjų viduryje, kuomet atsirado aiškesnis supratimas apie sneaker’ius. Visuomet simpatizuodavau kedams ir derinau juos su apranga, tačiau niekuomet savęs nevadinau rimtu kolekcionerium.

Ar atsimeni savo pirmuosius, kuriuos galėtum laikyti atspirties tašku?
Taip, tai tikrai nebuvo krepšinio bateliai, kadangi juos avėdavau tik salėje. Pirmieji rimtesni kedai, kuriuos nusipirkau avėti laisvalaikiu buvo visiškai baltos spalvos nepatogieji Nike Air Max 90. Kad ir kaip gerai jie man tuo metu atrodė ir patiko, deja, netiko mano kojai ir ilgainiui nebegalėjau jų avėti.
Kitas modelis, kurį įsigijau, buvo Adidas Tech Super. Šis modelis turėjo ganėtinai storą aulą, todėl buvo labai patogus ir atrodė tikrai gerai — viskas, ko tuo metu reikėjo. Vėliau, kai pradėjau bendradarbiauti su adidas, užsisakiau vėl tokį pat modelį, tik kitokių spalvų.

Kas pirmiau, kedai ar muzika?
Ir viena ir kita atsirado kartu. Įkvėpimas ateidavo iš artistų, stebint juos scenoje ir įsidėmint kokią avalynę jie avi. Žinoma, tai buvo G&G Sindikatas, o konkrečiau — DJ Mamania — asmeniškai, jis man suteikė didžiausią inspiraciją.

Kiekis ar kokybė?
Manau tai susiję. Nesu eksliuzyvinių kedų medžiotojas, didžioji dauguma mano kedų yra labiau generic. Stengiuosi ieškoti kokybės, kuri dar ir gerai atrodytų. Norėčiau sakyti, kad labiau kokybė, tačiau tai taip pat yra ir savotiškas užkratas — kai susergi, nori vis daugiau ir daugiau. Galų gale stengiuosi turėti ar sukaupti ne kuo daugiau, o turėti būtent tai, kas patinka ir patogu. Ypatingai dabar, kai daug groju, į sneaker’ius tenka žiūrėti iš praktinės pusės, kad būtų patogu avėti stovint ilgas valandas ant kojų.

Kokiems kedams teiki pirmenybę grojant?
Dalyvauju skirtingose veiklose pradedant reklamos agentūros veikla ir baigiant įvairiais skirtingais grojimais, tad visur stengiuosi pritaikyti skirtingą avalynę. Jeigu žinau, kad einu į grojimą, kur teks ilgai stovėti, tuomet renkuosi kedus su Boost padu — čia atsižvelgiu į komfortą. Būna grojimų, kur mano apranga turi būti oficiali, tokiam atvejui renkuosi klasikinius kedų modelius ir nuosaikias ramias spalvas. Dažniausiai tai būna tokie modeliai kaip adidas Gazelle ar Superstar 80’s.

“Jeigu žinau, kad einu į grojimą, tuomet renkuosi kedus su Boost padu — čia atsižvelgiu į komfortą. Būna grojimų, kur mano apranga turi būti oficiali, tokiam atvejui renkuosi adidas Gazelle ar Superstar 80’s.”

Kokias dar “progas” turi nusimatęs?
Kelionėms renkuosi panašiai kaip ir neoficialiems grojimams — ką nors su Boost’u. Kai tik buvo išleistas adidas Iniki modelis — jis tapo mano atradimu. Su juo apkeliavau beveik pusę Maroko — šiltoms klimato sąlygoms tokie kedai yra idealūs. Klimatui artimesniam į mūsiškį — kiek per vėsūs. Taip pat, kedus reiktų derinti prie lietuviško oro, tačiau aš neturiu įpročio pirkti žieminės avalynės.

“Kai tik buvo išleistas adidas Iniki modelis — jis tapo mano atradimu.”

Ar tai reiškia, kad visus savo kedus avi ir žiemos metu?
Tikrai taip. Jeigu kedų siluetas yra pagamintas iš tvirtos verstos odos aš galiu juos avėti ir žiemos metu, tiesiog apsiaunu sodresnę kojinę ir to pilnai užtenka. Žieminiuose keduose ir žieminiuose batuose nematau pilnos estetikos, kuri mane traukia originaliuose keduose. Tai yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl jų nesirenku. Jeigu reiktų rinktis tarp žieminių kedų ir žieminių batų, rinkčiausi žieminius kedus, tačiau dažniausiai renkuosi tiesiog tvirtus ir vandeniui nepralaidžius sneaker’ius ir juos aviu ištisus metus.

Ar užtrunka renkantis kasdienį outfit’ą?
Apie tai tikrai galvoju, tačiau daugiau kaip apie malonumą, o ne prievolę. Visų pirma nusprendžiu ką tą dieną avėsiu ir tada pagal tai pritaikau likusią įvaizdžio dalį.

Kaip tau asmeniškai susiję kedai su muzika, be to, kad derini juos skirtingoms progoms?
Stipriai susiję. Tiek kedai, tiek muzika yra ikoniški dalykai — jeigu nebūtų RUN D.M.C., tai gal nebūtų tokio didelio adidas Superstar bumo. Kedai iš esmės turi begalę sąsajų su hiphop’o kultūra. Mano atvejis – ne išimtis. Dėl šios muzikos ir jos įtakų, matyt, jog dabar aviu tik tam tikrą avalynę.

Ne paslaptis, jog esi vienas iš adidas prekinio ženklo influencer’ių. Kaip juo tapai?
Vienas geras bičiulis paskatino apsilankyti Adidas būstinėje Lietuvoje, atrodė gan patrauklus ir man tinkamas prekinis ženklas. Tačiau didžiausias kuriozas buvo tai, jog į pirmą adidas susitikimą atėjau su Nike kedais. Nepaisant šio akibrokšto, vėliau viskas vyko labai organiškai ir po trumpo pokalbio pamatėme abipusę naudą ir nusprendėme bendradarbiauti.

“adidas Yeezy Boost 350 Tan — šiuos gavau beveik atsitiktinai, nes buvo viena atliekama sample pora.”

Ar turi ne adidas kedų?
Ne. Kai pradėjau bendradarbiauti su adidas gamintoju, visus kedus atidaviau tėčiui. Visa laimė, kad nešioja tą patį dydį. Kažko kito nepirkau ir tiesą sakant man nieko kito nesinori, kadangi mano lūkesčiai yra pilnai patenkinami. Tai yra brand’as, kuris manęs nei kart nenuvylė, dabar jau su juo susitapatinau ir šis gamintojas atitinka mano požiūrį į laisvalaikį.

Kas tave įkvepia groti, kurti, gyventi?
Manau, kad kaip kūrybinei asmenybei, apskritai įkvepia naujos patirtys: domėjimasis tuo kas tau patinka, knygų skaitymas ir keliavimas. Visa tai suformuoja žmogaus asmenybę ir praplečia žodyną. Gal jeigu nebūčiau skaitęs daug knygų, niekuomet nebūčiau pažinęs žmonių rato, kuriame dabar ir pats esu. Taip pat yra ir su kitomis sritimis.

Gal turi šiuo metu nusižiūrėjęs porą, kurią šiuo metu medžioji?
Turiu nusižiūrėjęs keletą įdomių leidimų, kurių tikrai norėčiau, tačiau tikrai nebandau desperatiškai įsigyti vienos ar kitos poros. Vienas iš jų yra “adidas Munchen Oktoberfest Brown”, o kitas yra “adidas Human Race” by Pharrell Williams. Jeigu atsitiks taip gyvenime, kad gausiu palankią progą įsigyti vienus ar kitus, tuomet ir įsigysiu, tačiau specialiai jų medžioti nesiruošiu.

Ar lengvai randi savo dydžio avalynę?
Visiems skaitantiems — mano kojos dydis yra sample size 42 ⅔. Jeigu ne šitas dydis, tai galbūt ir nebūčiau gavęs kai kurių labai įdomių porų. Vieni jų — adidas Yeezy Boost 350 Tan, šiuos gavau beveik atsitiktinai, nes buvo viena atliekama sample pora.

“Esu už šūkį — “Be Original”. Jeigu tu bandai kopijuoti kažką labai prastu būdu, tai nieko gero iš to neišeis. “

Kokia tavo nuomonė apie fake sneakers?
Nepalaikau vienareikšmiškai. Esu už šūkį — “Be Original”. Jeigu tu bandai kopijuoti kažką labai prastu būdu, tai nieko gero iš to neišeis. Manau, kad visi tie, kurie prastai priima kultūrą ar judėjimą, jie yra tie, kurie ardo siūles ir dėl jų kenčia viskas, kas daroma su didele meile, rūpesčiu ir nusiteikimu.

Tavo manymu — kokia situacija Lietuvoje apie kedų kultūrą?
Ji egzistuoja, tačiau kol kas tikrai labai nedidelė ir priklauso tik ganėtinai siauram žmonių ratui. Kita vertus, daug vilčių teikiu jaunimui — vien atėjus į Kicks’n’Beats vakarėlį galima pamatyti nemažai jaunimo su krūtais kedais, kurie dairosi į basic adidas Superstar kedus ir mėto replikas, jog nelabai kas pasiruošę atėjo į vakarėlį. Vadinasi, jaunimas supranta, domisi ir tai yra gerai.

Rekomenduojami straipsniai