adidas Stan Smith — istorija ne tik apie kedus

Baltos odos siluetas, žalios detalės ir vyro portretas ant liežuvėlio — niekas negalėtų supainioti adidas Stan Smith kedų. Nors ir batai puikuojasi perkamiausiu adidas kedų modelio titulu, vis mažiau ir mažiau žmonių žino kas iš tiesų yra tas Stan Smith ir dar mažiau apie nepaprastą šių kedų istoriją.

Pradžios kelias link tobulumo
adidas Stan Smith modelio siluetas sukurtas dar 1964 metais, tačiau dabartiniu vardu dar nesivadino. Tai buvo pirmieji odiniai teniso bateliai rinkoje, kurių padas pagamintas iš specialios gumos, o vidinė dalis — iš sintetikos. Praėjus vos metams nuo sportinių batelių debiuto, juos pradėjo avėti ir reklamuoti tuo metu itin žymus prancūzų tenisininkas Robert Haillet. Pirmoji tokių kedų versija taip pat buvo pažymėta sportininko pavarde ir tenisininko portretu ant liežuvėlio, kaip ir dabartinis Stan Smith modelis. Tuomet Robert Haillet pasiūlė teniso bateliam modifikaciją —  uždėti paminkštinimą ties kulno dalimi, kuris apsaugotų žaidėjų achilo kulną nuo skaudžių traumų.

Kova dėl pavadinimo — Robert Haillet ar Stan Smith?
1971 metais pasklido gandai apie Robert Haillet pasitraukimą iš profesionalaus sporto, tad adidas kompanijai teko ieškoti naujo veido, kuris būtų siejamas su energija, veržlumu ir pergalėmis. Donald Dell — amerikiečių tenisininkų vadybininkas, adidas kompanijai pasiūlė pradėti derybas su tuo metu sparčiai populiarėjančiu, iš Pasadenos kilusiu ir labai perspektyviu jaunuoliu. Tais pačiais metais Stan Smith pradėjo avėti adidas teniso batelius. Toks susitarimas vokiečių kompanijai plačiai atvėrė duris į Amerikos rinką, o kedams vis populiarėjant, pavadinimo klausimas tapo itin opus. Nuo 1972 metų iki 1974 metų Stan Smith ir Robert Haillet dalinosi adidas kedų pavadinimu. Ant liežuvėlio jau puikavosi jauno Stan Smith portretas, tačiau virš jo buvo įspaustas Robert Haillet vardas.


Kontraktas nuvedęs iki Guinness’o rekordų
Galutinai pasitraukęs iš profesionalaus sporto, Robert Haillet perdavė poziciją ant batelių liežuvėlio jaunajam Stan Smith. 1975 metais Robert Haillet vardas galutinai panaikintas nuo kedų, o adidas teniso bateliai oficialiai pakrikštyti Stan Smith vardu. Pasirašytas kontraktas laikomas vienu įtakingiausių ir svarbiausių kontraktų apskritai, kaip tarp sportininko ir prekės ženklo. Taip ir gimė legendinė avalynė, kuri sparčiai išpopuliarėjo visame Pasaulyje. adidas Stan Smith kedai tapo tokie perkami, kad baigiantis 1980-iesiems, adidas jau buvo pardavę 23 milijonus porų šių kedų ir pateko į Guinness’o Rekordų Knygą.


Vienintelis nepakitęs dalykas per 40 metų — Stan Smith portretas ant kedų liežuvėlio
Pats Stan Smith beveik nesikišo į tai kaip atrodo jo avimi kedai, tik kaip pats sako — svarbiausia, kad avalynė nepavestų svarbių žaidynių metu. Per visą laiką tenisininkas tepasiūlė vos du pakeitimus. Pirmasis — ant kedų liežuvėlio turi atsirasti kilpelė raišteliams, jog žaidimo metu liežuvėlis neslankiotų į šalis. Antrasis — žalią spalvą pakeisti mėlyna, Stan manė jog tai būtų daug populiaresnė splava. Tuo metu tenisininkas net negalėjo pasvajoti, jog jo avimi ir reklamuojami kedai gyvuos daugiau nei 40 metų ir bus gaminami kur kas įvairesnėm, nei baltos ir žalios spalvų kombinacijomis. Per daugiau nei 40 metų ant sneaker’ių silueto nepasikeitė tik vienas dalykas — Stan Smith veidas. Ant kedų liežuvėlio yra įspaustas trisdešimtmečio tenisininko portretas, kuris nė karto nebuvo atnaujintas senstant sportininkui — puikus būdas amžinai likti jaunam!


Kelias nuo teniso kortų į TV ekranus ir aukštosios mados kolekcijas
adidas Stan Smith batai niekada nebuvo išimti iš prekybos, mat jų paklausa per tiek metų net nebuvo išnykusi. Negana to, 2010 metais pasaulį užliejo Stan Smith kedų populiarumo banga, kai mados namų Celine kūrybos direktorė Phoebe Philo apsiavė baltus kedus per Paryžiaus mados savaitę. Aukštosios mados ir sneaker’ių duetas nebuvo labai dažnas derinys, tačiau taip gerai darantis, jog Stan Smith kedai netruko atsidurti ir ant kitų dizainerių podiumų ir žinoma ant praeivių kojų gatvėse. Batus priderinti prie savo aprangos stengėsi ryškiausios pasaulio žvaigždės — atlikėjai, aktoriai, modeliai… Galiausiai adidas Stan Smith silueteas sulaukė daugybės modifikuotų versijų pagamintų itin ribotais leidimais. Tarp jų ir kolaboracijų su įvairiausiais prekių ženklais bei gerai žinomais atlikėjais ar netgi personažais iš TV laidų vaikams, kaip Kermit the Frog. Taip pat bendram darbui su adidas šiuos sneaker’ius pasirinko dizaineriai Raf Simons ir Yohji Yamamoto, o kartu su Pharrell Williams pagaminta gyva gausybė skirtingų spalvinių variacijų.

 

adidas Stan Smith kedų istorija primena linksmuosius kalnelius — istorija pilna pakilimų ir nuosmūkių. Debiutavę kaip pirmieji odiniai teniso bateliai su vienu žalios spalvos akcentu, kedai per gyvavimo istoriją spėjo pakeisti ne tik pavadinimą, bet ir paskirtį — nuo teniso kortų nukeliauti iki miesto gatvių ar aukštosios mados podiumų.

 

adidas Stan Smith II „Ghostface Killah“

 

adidas Stan Smith II „Method Man“

Rekomenduojami straipsniai