Konkurencija aukštesniu lygiu — kaip gimė ASICS Gel-Lyte III?

Kai rinkoje pasirodė Nike Air Tailwind 1978-aisiais, visi kedų gamintojai susiėmė už galvų — kas sugebės sukurti ar pritaikyti pranašensę technologiją už oro pagalvę pado viduje? Kaip neprarasti pardavimų, kai konkurencija stiprėja? Kiekvienas gamintojas rado savą iškilusios problemos sprendimą, dažnai mėginant replikuoti tą pačią oro technologiją kiek pranašesniu pavidalu. Tačiau tiesioginė konkurencija Nike visai netikėtai atkeliavo iš kitos Atlanto vandenyno pusės, kur dizainas paremiamas maksimaliu dėmesiu funkcijai ir nesibaigiančiais tyrimais. Tai istorija apie ASICS ir jų bėgimo ikoną Gel-Lyte III.

Kompanijos sėkmės paieškos prasidėjo nuo tiems laikams įprastų, iš putos pagamintų padų. ASICS eksperimentavo su putos tankumu ir išdėstymu, mat skirtingas tankis skirtingose pozicijose lemia skirtingą energijos pasiskirstymą. Taip gimė modelis Alliance ir identiška grakščioms moterų pėdoms pritaikyta versija — Lady Alliance. Šie siluetai pasižymėjo dviem banguotais putos sluoksniais, tolygiai paskirsčiusiais energiją apatinėje pado dalyje ir tuo pačiu sugrąžinusiais energijos perteklių į viršutinį.

Nors tai veikė, japonai žinojo, kad vien tokio sprendimo nepakaks įveikti konkurencijai, tad ieškodami smūgio jėgą sumažinanti galinčių premonių, 1986-aisiais jie išmėgino kompanijos Taica gamintą silikono pagrindo produktą, pavadintą Alpha GEL. Technologija pasiteisino jau su pirmaisiais bandymais — tam tikrose vietose įtaisant Alpha gelio pagalvėles, toms sritims kliūnanti energija pakeičia kryptį iš vertikalios į horizontalią, taip kone stumdama bėgiką į priekį ir palengvinanti atsispyrimą. Pirmieji batai pademonstravę naujausią technologiją visam pasauliui buvo Gel Epirus ir GTII, abu išleisti gerokai prieš 1987-ųjų Nike Air Max 1. Su pastaraisiais ASICS konkuravo išleisdami Gel-Lyte — lengviausius to meto bėgimo batelius, svėrusius vos 9.9 uncijas (apie 280 gramų). Nors bateliai ir buvo lengviausi pasaulyje, GTII vis dar buvo ASICS avalynės flagmanas, kainavęs kiek daugiau už naująjį Gel-Lyte.

Įžengiant į naują dešimtmetį, kol Nike stengėsi sužavėti savo klientus daugybe ryškių siluetų ir oro pagalvių batuose išdidinimu, ASICS neieškojo naujų kelių — jie jau buvo atradę savo sėkmės formulę ir siekė ją tobulinti. 1990-aisiais japonai pademonstravo Gel-Lyte III — kedus, prie kurių dirbo atskiros dizainerių ir inžinierių komandos. Keduose buvo išlaikyti esminiai pirmtakų elementai, kaip ryškios spalvos, šviesą atspindinčios detalės ir trijų tankių padas su gelio pagalvėle kulne. Nepaisant panašumų, Gel-Lyte III buvo dar stabilesnis, lengvesnis ir net labiau pritaikytas bėgikams už ankstesnius modelius — skeltas liežuvėlis išsprendė liežuvio nuslydimo į šoną problemą. Toks unikalus sprendimas buvo panaudotas vos keliuose ASICS modeliuose, kurių pirmasis buvo metais anksčiau išleistas LD Racer.

Iš pradžių mėgtas tik bėgikų ir pirmą kartą perleistas 2000-aisiais, Gel-Lyte III siluetas susilaukė neįtikėtinos sėkmės ir tapo itin populiarus Europos sneakerhead’ų tarpe. Per 25-ąjį šių bėgimo batelių gimtadienį 2015-aisiais, pagridinis jų dizaineris Shigeyuki Mitsui atskleidė, jog dizainas nuo pirmųjų eskizų buvo pakeistas minimaliai, o sunkiausia dalis projekto įgyvendinime buvo trigubo tankumo padas. Jį nebuvo lengva pagaminti, tačiau tai užtikrino žymiai tolygesnį energijos pasiskirstymą lyginant su daugeliu kitų 90-ųjų bėgimo batelių.

Nustebintas augančio Gel-Lyte III populiarumo Mitsui pridūrė — “I’m a crazy designer. Crazy people can understand the mind of the crazy designer.” Į crazy people gretas ypač įsitraukė Patta ir Ronnie Fieg, kurių fantastiški darbai iškėlė Gel-Lyte III į naujas aukštumas, apie kurias nebūtų pagalvoję nei jų dizaineriai, nei inžinieriai, nei 90-aisiais juos avėję bėgikai. Butikui Patta tai buvo pirmasis collab’as su žinoma kedų kompanija, kurio įkvėpimui jie pasitelkė gimtojo Amsterdamo herbą, o kedus vietoje įprastų dėžių pakavo į kuprines.

KITH įkūrėjas Ronnie Fieg yra ko gero labiausiai atsakingas už ASICS išpopuliarėjimą — jo dėka lentynas pasiekė gausybė Gel-Lyte III kolaboracijų, kurių žinomiausios yra Salmon Toe, Miami Beach, Volcano, Flamingo, Three Lies, Super Green… Ir tai tik ledkalnio viršūnė. 2015-aisiais ikoniškų bėgimo kedų 25-ąjį jubiliejų Ronnie Fieg pasitiko su Homage ledimu, kuriuose buvo panaudoti daugelio jo darbų ties šiuo siluetu elementai. Panašią taktiką pernai panaudojo ir Nike su Air Max 1 Masters leidimu.

Labai nedidelė sportinės avalynės siluetų dalis gali pasigirti tokia įtaka sneakerhead’ų kultūros populiarėjimui. Net naujausi leidimai bei collab’ai, kaip END. “Wasabi” arba KicksLab “KL-Shinobi”, įrodo, kad nors šiam modeliui jau daugiau nei ketvirtis amžiaus, jame vis dar tvyro daugybė potencialo.

Rekomenduojami straipsniai