SNEAKER GUIDE | Alternatyva gigantams — Vidurio Europos perlai

Tęsiant kelionę po pasaulį su tikslu pristatyti mažiau žinomus avalynės gamintojus pasiekiame Vidurio Europą — Olandiją ir Prancūziją, kur už kedų produkciją atsakomybę prisiima architektai bei ekologinio dizaino idėjų įkvėpti verslininkai.

Filling Pieces

Daugeliui sneaker’ių bei mados entuziastų šis pavadinimas jau girdėtas — tai 2009-aisiais Amsterdame įkurtas avalynės leiblas, kurį įsteigė Guillaume Philibert. Studijuodamas architektūrą Guillaume atkreipė dėmesį į tai, kad gatvės kultūra ir aukštoji mada yra pernelyg atskirtos. Atradęs problemą ir priėmęs ją kaip iššūkį jis nusprendė sukurti unikalų kedų siluetą, kuris susiaurintų tarpą tarp gatvės ir aukštosios mados pasaulių. Ši misija tapo ir kompanijos pavadinimo įkvėpimu.

Jau 2009-ųjų pabaigoje pasirodė pirmojo kedų modelio, pavadinto tiesiog “Low Top”, prototipai. Kedai buvo išdalinti šeimai, draugams bei keletui vietinių parduotuvių ir netruko tapti dėmesio bei pokalbių centru. Kiek vėliau Filling Pieces sulaukė dėmesio ir iš kitų pasaulio šalių, pasaulinio lygio tinklaraščių, o po kiek laiko ėmė auginti savo asortimentą.

Dabar Filling Pieces kolekciją sudaro daugybė unikalių modernios estetikos kedų, rankomis pasiūtų Portugalijoje iš itališkos odos. Įkūrėjai neslepia, jog mėgsta keliauti ir ieško įkvėpimo viso pasaulio kultūrose bei asmenybėse. Nepaisant virsmo globaliu brand’u, Filling Pieces išlieka savimi ir vis dar siūlo neįtikėtiną dizainą ir kokybę už šiek tiek žemesnę kainą, nei kiti luxury sneakers segmento gamintojai — kedų kainos svyruoja apie 200€.

VEJA

Keliaujame šiek tiek toliau į vakarus, kur randame VEJA — prancūzišką kedų brand’ą, įkurtą Paryžiuje 2004-aisiais. Istorija prasideda metais anksčiau, kai Sébastien Kopp and François-Ghislain Morillion keliavo į Šiaurės Braziliją ieškoti organinės medvilnės ir natūralios gumos tiekėjų. VEJA tapo viena pirmųjų kedų gamintojų, sekančių tvarumo idėjomis ir savo produkcijai naudojančių tik natūraliai dažytą odą, natūralią gumą, organinę medvilnę ir net plastikinius butelius, kurių vienai kedų porai pagaminti reikalingi trys vienetai. Visi buteliai yra surenkami Sao Paulo ir Rio de Janeiro gatvėse, o vėliau perdirbami į pluoštą.

Tvarumo skatinimas tik viena iš augančio VEJA populiarumo priežasčių. Kitaip nei kai kurie kiti ekologinį sąmoningumą skatinantys produktai, VEJA kedai yra velniškai patrauklūs, o visai neseniai buvo sukurtas ir collab’as su pripažintu dizaineriu Rick Owens. Aukšta kokybė ir aplinkai draugiškas gamybos procesas nėra toks brangus, kaip aukščiau aprašytų Filling Pieces — VEJA kedų kainos prasideda nuo maždaug 100€ už porą.

Faguo

Paskutinis ir ne mažiau įdomus brand’as taip pat priklauso Prancūzijai. Šio gamintojo produkcija anksčiau prekiavo viena pirmųjų specializuotų kedų parduotuvių Lietuvoje — Springs. Įdomiausias Faguo bruožas yra tai, jog ant kiekvieno jų parduodamo bato puikuojasi maža medinė sagutė, o už kiekvieną parduotą kedų porą gamintojas pasėja po medį.

Bendra Faguo estetika kiek paprastesnė ir kasdieniškesnė, lyginant su kitais gamintojais — jie nesistengia nustebinti kedų entuziastų ar sukurti groundbreaking avalynės inovacijų. Nepaisant to, jie stengiasi neatsilikti nuo tendencijų ir pildo savo asortimentą populiarios estetikos modeliais, kaip neseniai pasirodžiusiais Hazel ar Ceiba. Žaismingomis fotosesijomis papildytoje e-parduotuvėje kedų kainos svyruoja tarp šešiasdešimties ir šimto dvidešimt eurų.

Rekomenduojami straipsniai