Norit sužinoti kas bus madinga po 5 metų? Pažiūrėkit į graffiti artistus, sako Sania Banginis Alex.

Kaip norėtum, kad tave žinotų žmogus, kuris tavęs visiškai nepažįsta?
Esu Sania Banginis dar kitaip žinomas kaip Tumaras. Vaikštau pėsčias į darbą. 90-ųjų pabaigoje įsivėliau į repo muzikos pinkles ir to pasekoje pralaimėjau du MC Battle finalus. Dar kelis kart per savaitę grojam su live band’u, hostinu event’ą  “Hip Hop muziko apdovanojimai” ir dar kelis kitus. Be to dar domiuosi ir sportu – esu prisiekęs Lietuvos Ryto fanas. Beje, nuvažiuojame palaikyti ir Lietuvos ledo ritulio rinktinės.

Kada supratai kas yra repo muzika?
Būdamas 11-kos ar tai 12-os metų išgirdau pirmąją repo dainą iš tuo metu klausomo sesės repertuaro. Kaip dabar atsimenu tai buvo grupė “Malchishnik”. Vėliau į mano rankas pakliuvo perrašyta kasetė, kur vienoj pusėj “Method Man” su “Redman”, o kitoj pankroko grupė “Turboreanimacija”. Mano gyvenime repas su pankroku žengė lygiagrečiai.

Domiesi muzika pakankamai daug, tačiau kaip sneaker’iai pasirodė tavo gyvenime?
Visų pirma, mano gyvenime atsirado skate shoes’ai (specializuota avalynė važinėtis riedlente – aut. past.). Viskas gavosi labai natūraliai, kadangi jau priklausiau žmonių grupei, kuri klausosi repo, tad pradėjau rengtis pagal kanonus priklausančius šiai kultūrai. Galų gale skate shoes’ai buvo vieni patogiausių batų žaisti “sock ball“. Įdomesnė mano pažintis su kedais prasidėjo 2006/7-ais. Tuo metu pradėjau daug bendrauti su graffiti subkultūros atstovais ir dėl jų įtakos mano gyvenime atsirado Nike Air Max LTD.

Kaip Nike Air Max LTD susiję su graffiti?
Šios kultūros atstovai, ko gero, imliausi naujovėms. Tarpusavyje jie nuolat varžosi kas geriau, įdomiau ir sudėtingiau nupaišys raides ant sienų. Bendruomenės viduje tai iššaukia konkurenciją , kuri leidžia greičiau tobulėti ir pasiekti užsibrėžtus tikslus. Lygiai taip pat ir stiliuje – jie nuolat ieško pusiausvyros tarp estetikos ir patogumo, ko pasekoje jų aprangoje atsiranda akcentai, kurie vėliau tampa trendais. Visus stiliaus trendus – ar tai būtų Air Max banga ar New Balance banga, aš visada matydavau ant graffitti atstovų kojų prieš 2 ar 3 metus.

Turėjai daugiau Air Max modelių tuo metu?
Po Air Max LTD eBay nusipirkau Air Max 1. Jų spalvų derinys, forma ir patogumas buvo tiesiog sprogimas!

Kas paskatino giliau domėtis sneaker’iais?
Esu, ankščiau buvusio labai populiaraus, www.hip-hop.ru rusiško repo portalo administratorius. Ten turime skiltį ir apie kedus – visuomet kas nors įmeta savo naujausiai nusipirktą porą. Tai paskatino ne tik domėtis, bet ir sužinoti daugiau apie krepšinio batelius, nors pats visuomet buvau labiau linkęs prie bėgimo batelių tipo.

Ar sunku būti kedų kolekcionieriumi?
Nevadinu savęs kedų kolekcionieriumi. Domėjimasis kedų kultūra į mano gyvenimą atėjo labai natūraliai. 2012-ais turėjau daug keliauti. Užsienyje daug paprasčiau atrasti ir pamatyti dominančius dalykus, tad taip gavosi, kad per kelis metus nusipirkau savo įdomiausius sneaker’ius. Tai nėra patys populiariausi ar ant bangos modeliai, aš nesu iš tų, kurie vaikosi labiausiai hyped modelių. Aš renkuosi tai, kas turi asmeninę vertę. Beje, esu gavęs kedus ir dovanų.

Kokią porą gavai dovanų?
Tame pačiame www.hip-hop.ru portale vienas iš narių buvo prisiekęs NBA krepšinio fanas gyvenantis Ukrainoje. Nors ir mes esame geri bičiuliai, kalbose apie krepšinį smarkiai nesutariame. NBA krepšinis man yra daugiau parodomasis krepšinis, mano širdis yra su “Lietuvos Ryto” komanda, tad visuomet vienas kitą draugiškai patraukdavome per dantį – kas geriau – ar jo mėgstamos NBA komandos ar LRytas. Eilinės diskusijos metu bičiulis iš Ukrainos paklausė mano adreso, neva norėtų atsiųsti atviruką iš atostogų. Kai jau buvau pamiršęs apie suteiktas koordinates, sulaukiau batų dėžės formos siuntinio, kurio viduje radau Air Jordan XI krepšinio batelius būtent LRyto komandos spalvų.

Gal su Air Jordan sneaker’iais atsirado meilė ir kitiems krepšinio sneaker’iams?
Tikrai taip. Ir tai buvo NBA krepšinio lygos žaidėjo Dikembe Mutombo vardiniai bateliai Adidas Mutombo. Jie mane pakerėjo savo ryškia išvaizda, forma ir žinoma paties Dikembe’s Motombo’o blokai priešininkams krepšinio aikštelėje.

Neišsipildžiusi svajonė keduose?
Air Jordan VII “Raptors”. Jų spalvinio sprendimo ir paties modelio sinchronija yra KAŽKAS, tačiau niekaip neprisiruošiu paaukoti savo dydžio porai solidžios sumelės. Dar viena pora, kurios tikrai norėčiau yra New Balance 998 “Tasmanian Devil”. Tobula spalva ir tobulas modelis, bet niekada nemačiau jų savo dydžio.

Paminėjai dydį, ar tikrai taip sunku surasti savo dydžio sneaker’ius?
Čia turiu problemų (juokiasi). Pirmas klausimas užėjus į parduotuvę būna “Ar turite 48 dydžio batelius? Ne, pas mus tik 46 didžiausias. Aišku, ačiū, viso gero.” Ir taip nutinka labai dažnai. Su krepšinio bateliais paprasčiau, tačiau su dauguma likusių – tikras vargas.

_DSC2920

Kaip tuomet randi savo dydžio sneaker’ius?
Internetas. Viskas internetu arba per asmeninius užsakymus, kas reikalauja draugų ir pažįstamų pagalbos, tačiau net ir tie ne visuomet gali pagelbėt.

Pagal ką nustatai patinka/nepatinka kriterijus?
Visų pirma siluetas. Man labai svarbu kaip atrodo bato forma. Jeigu patinka forma, tada žiūriu ar man patinka spalvos. Taip pat svarbu medžiagiškumas – iš ko kedai pagaminti, kaip pagaminti ir ar tos medžiagos nevaržo mano judesių. Juk gali būti pats patogiausias modelis pagamintas iš visiškai kitokių medžiagų ir jo patogumas jau bus visai kitas.

Kokių sneaker’ių niekada nenešiotum?
Fake’inių. Vienareikšmiškai. Manau nieko nėra paprasčiau, nei apsiavus bet kokius “TaoBao” batelius su kreivu Nike ženkliuku susigadinti savo kojas. Nėra tokių sneaker’ių, kurių nebūtų įmanoma apsiauti ar prisiderinti prie aprangos. Viską galima nuleisti juokais net jeigu ir apsiausi pačius juokingiausius snekaer’ius su sparnais ar pliušiniais meškinais.

Ką manai apie sneaker’ių kultūrą Lietuvoje?
Manau, kad kaip kultūra, ji dar tik prasideda. Šiuo metu yra tik nedidelė saujelė žmonių, kurie domisi aktyviai ir yra tik vienetai, kurie renka ir kolekcionuoja sportinę avalynę. Kol kas susidaro įspūdis, jog mes vis dar tik pradedam. Tačiau viskas į gerą. Atsiranda vis daugiau specializuotų sneaker’ių parduotuvių, atsiranda daug daugiau spalvų ant gatvės praeivių kojų ir apskritai, aprangose. Tai signalizuoja, kad žmonės po truputį vis daugiau domisi, ieško ir nebijo eksperimentuoti.

Vertingiausi (ne pinigais) turimi modeliai:
Turiu kelis.

1. Vienas iš jų yra Karhu x Sneakersnstuff “Moomin”. Šią porą įsigijau, nes mano manymu tai viena iš geriausių kolaboracijų ever. Ilgametis suomių gamintojas Karhu ir mano vaikystės animacinis filmukas “Moomin” yra tiesiog tobulas derinys paliečiantis tiek mano aistrą kedams, tiek mano sentimentus vaikystei. Juolab visa tai buvo apjungta tikro kedų eksperto Sneakersnstuff.

2. Adidas Mutombo – ilgos ir varginančios medžioklės vaisius

3. Air Jordan XI – padovanotieji bičiulio iš Ukrainos

4. Adidas NMD R_1 Primeknit – patogiausi sneaker’iai ever.

DSC3075-768x1152

5. Air Jordan VI “Olympic” – niekaip nesunešioju, kad ir kaip norėčiau

DSC3082-768x1152-2


Nuotraukos: Tomas Šaltis

Rekomenduojami straipsniai