Patarimas: į ką atkreipti dėmesį renkantis dėvėtus batus?

Dėvėtos aprangos rinkoje avalynė užima neabejotinai svarbią dalį. Niujorke įsikūrusio second-hand parduotuvių tinklo Buffalo Exchange vadovė Alyson Lutynski neslepia, kad avalynė yra viena iš geriausiai parduodamų šio tinklo prekių kategorijų. „Avalynė turi itin didelę paklausą ištisus metus, pradedant dabartinėmis kedų tendencijomis ir baigiant labiau komfortu orientuotais stiliais“, – ji sakė footwearnews.com atstovams, pridurdama, jog nepanašu, kad pardavimai nepaisant krizių, žada sulėtėti.

Tačiau kas svarbiausia perkant avėtus batus? Ar tokių batų avėjimas yra saugus sveikatai? Daugeliu atvejų, viskas yra kiek paprasčiau ir saugiau nei atrodo. Štai septyni punktai kodėl verta rinktis naudotus batus ir į ką vertėtų atkreipti dėmesį juos renkantis, tiek perkant iš rankų, tiek iš parduotuvių.

1. Naudotos avalynės pirkimas yra puikus būdas sutaupyti
Dėvėta avalynė visad būna pigesnė už naują, tačiau nebūtinai sudėvėta — žmonės neretai nusiperka batus ir tik vėliau supranta, jog pasirinkti batai nepatogūs, jų dydis netinkamas, arba tiesiog nepavyko priderinti prie mėgstamos aprangos — tokiu būdu avalynė atsiduria dėvėtų rūbų parduotuvėse ar pardavimo platformose internete. Tokia avalynė dažnai pasiekia dėvėtų drabužių parduotuves vis dar atrodanti kaip nauja.

2. Tie kas ieško, visuomet suranda “aukso grynuolius”
Vienas labiausiai jaudinančių momentų ieškant dėvėtų drabužių bei avalynės — rasti mėgstamo dizainerio kūrinį už neįtikėtinai pigiai. Mados blogerė Belle Bakst tvirtina radusi senos kolekcijos Dior batelius vos už 70 JAV dolerių, kai tuo tarpu nauja Dior avalynė tik prasideda nuo maždaug 650 dolerių.

3. Taip tausojama gamta
Nors daugelis gamintojų ėmėsi priemonių siekiant maksimaliai sumažinti nuodingų chemikalų naudojimą ir ėmė ieškoti ekologiškesnių medžiagų savo produkcijai, antro gyvenimo suteikimas avalynei vis dar yra vienas efektyviausių būdų prisidėti prie taršos mažinimo. Per metus pagaminama maždaug 53 milijonai tonų tekstilės, iš kurios pasiūnama per 150 milijardų drabužių, kurių vos 22% išlieka nešiojami ilgiau nei vienerius metus.

4. “Naudoti batai yra pavojingi sveikatai” — mitas
Iš pirmo žvilgsnio idėja apsiauti kažkieno kito nešiotus batus neskamba maloniai, tačiau Kalifornijoje dirbanti pėdų daktarė Diane Koshimune teigia, kad daugelis vartotojų neturėtų būti susirūpinę dėl dėvėtos avalynės sąsajų su sveikata. “Naudotų batų saugumu turėtų rūpintis tik tie vartotojai, kurių silpnas imunitetas”, sako Diane, pridurdama, jog vos įsigijus avėtus batus, labai svarbu juos gerai išvalyti iš vidaus ir išorės, bei gerai išvėdinti, o jeigu reikia dar ir dezinfekuoti — taip dar labiau sumažinant pėdų infekcijų riziką.

5. Perkant avėtus batus svarbu skirti ypatingą dėmesį jų patogumui
Ne paslaptis, jog nusipirkus naujus batus, paprastai reikia bent keletos dienų, kad jie prisitaikytų prie savininko pėdos. Labiausiai tai galioja odiniams batams, mat oda pamažu prasitempia, prisitaiko prie avinčiojo pėdos, o po to išlaiko savo formą. Tie patys batai vėliau nebūtinai prisitaikys prie naujojo savininko pėdų, tad perkant avėtus batus svarbu skirti ypatingą dėmesį jų patogumui. Prie to prisideda ir batų plotis — kartais siauresnius batus dar įmanoma praplatinti, tačiau platesnių susiaurinti nepavyks, todėl rekomenduojame nepirkti naudotos avalynės, jei jos komfortas kelia abejonių.

6. Svarbu vengti batų, kurie akivaizdžiai skaičiuoja savo paskutines dienas
Nors avėtų batų pirkimas leidžia neištuštinti piniginės atnaujinant savo spintą, būtina vengti dramatiškai nudėvėtų batų. Akivaizdu, kad nedera pirkti plyštančių batų, tačiau ne mažiau svarbu apžiūrėti ir jų padą, įsitikinant, kad protektoriaus likutis nebūtų pernelyg suplonėjęs ties kulnu ir priekiu. Per didelis pado nusidėvėjimas šiose srityse gali sukelti pėdų skausmą naujam savininkui.

7. Dėvėtos avalynės atnaujinimas nėra sudėtingas procesas
Jei patikę batai dėvėtų drabužių paruduotuvėje seniai praradę prekinę išvaizdą, nereikėtų prarasti vilties. Batų atnaujinimas yra paprastas procesas — daugeliui porų tereikia rūpestingo išorės ir vidaus valymo, kartais naujų raištelių ar vidpadžių ir batai bus pasiruošę tarnauti dar keletą sezonų. Daugelis paviršiaus pažeidimų, įskaitant odos įbrėžimus arba verstos odos nublukimą, yra pataisomi tam skirtų dažų pagalba. Jei turite batus, kuriems norėtumėte suteikti antrą gyvenimą, tačiau patys neturite laiko, noro arba bijote sugadinti batus, siūlome pasinaudoti mūsų avalynės restauravimo paslaugomis.


Nuotraukos paimtos iš Pauls Boutique Berlin. Tai dėvėtų rūbų ir avalynės parduotuvė Berlyne, siūlanti vieną didžiausių ir įvairiausių asortimentų Vokietijoje. Joje galima rasti tiek visiškai naujų, tiek itin vertingų senų kolekcinių daiktų, kurie beje, užsibūti ten nespėja.

Instagram: @paulsboutiqueberlin

Rekomenduojami straipsniai