SNEAKER GUIDE | Aukštosios mados valynė — ar verta rinktis Balenciaga Triple S bei kitus plačiai paplitusius kedus?

Nors kedai prasidėjo nuo inovacijų ir tikslo sukurti patogią avalynę tam tikrai aktyviai veiklai, laikui bėgant jie persikėlė ir į mados pasaulį, kur svarbiau išvaizda nei funkcionalumas. Tačiau ar estetikoje slypi visa aukštosios mados kedų esybė, ar vis dėlto yra kažkas daugiau? Šiame straipsnyje apžvelgsime svarbiausius high-fashion avalynės atributus.

1. Medžiagos

Dažnai kalbame apie medžiagas ir visai ne be reikalo. Daugelis prabangių kedų gaminami iš aukščiausios kokybės odos, kuria retai pasižymi net patys geriausi Nike, adidas ar kitų didelių kompanijų produkcija. Aukštos kokybės oda nebūtinai bus patvaresnė, tačiau dėl kokybiškesnio dažymo ir mažesnio storio ji bus patogesnė, o laikui bėgant visai kitaip atsiskleidžia avėjimo žymės — raukšlės ne gadina vaizdą, o suteikia charakterio.

Dėl tos priežasties daugelis mados namų gaminamų sneaker’ių būna odiniai, o tekstilė bei kitos medžiagos pasitaiko žymiai rečiau. Įprastas tinklelis ar kiti audiniai taip pat būna aukščiausios kokybės, bet tokiais atvejais svarbus ir kedų vidus — net medžiaginiuose keduose neretai rasime odinius kraštus bei pastorintą audinį tam, kad kedai nesusidėvėtų greitai.

2. Minimalizmas

Dizaineriai kurdami laisvalaikiui skirtus kedus visiškai nepersistengia — dažniausiai stengiamasi išgauti maksimalų rezultatą panaudojant mažiausiai detalių. Vienas geriausių to pavyzdžių — kadaise populiariais buvę Balenciaga Arena kedai, kuriuos savo metu mėgo net Kanye West. Kitokį būdą sukurti minimalistinio dizaino ir aukštos kokybės kedus pasirinko Maison Martin Margiela, pagarsėjęs su Replica Sneakers — kedais, kurių dizainas atrodo lyg sausai nuplagijuotas kariuomenės kedų dizainas, kadaise sukurtas adidas kompanijos.

Viskas vyksta kiek kitaip, kai mados namai ar dizaineriai bendradarbiauja su kedų gamintojais. Toks kūrybos būdas dažniausiai apjungia mados unikalumą ir medžiagiškumą su pažangiais technologiniais sprendimais, o rezultate gaunamas kiek pigesnis produktas. Puikiausias to pavyzdys yra Off-White x Nike kedų serija, kurios vaisių retail kaina žemesnė nei įprastų Off-White release’ų.

3. Individualumas

Paprastų dizainų paįvairinimas prieš keletą metų atkeliavo su brand’ais Golden Goose Deluxe ir Hender Scheme. Pirmieji yra Italų kompanija, pagarėjusi prabangiais padėvėtos išvaizdos kedais, o antroji jungia batsiuvystės tradicijas su modernia stilistika ir japoniška filosofija. Hender Scheme gamina avalynę iš natūraliai dažytos odos, kuri avint batus ima tamsėti, įgyja natūralias raukšles ir tampa juos avinčio asmens gyvenimo atspindžiu.

Naujausias individualumo pavyzdys atkeliavo šiemet iš Ermenegildo Zegna mados namų, kurie pristatė kedus My Claudio. Zegna šiuos batus laiko prabangaus streetwear’o ateitimi, mat jų spalvas pirkėjas gali susiderinti pats. Ryškiausia šių batų charakterio savybė — ranka perverta virvė, einanti aplink visą silueto viršų.

4. Patogumas

Savaime suprantama, kad mados namai nesistengia specialiai mažinti batų svorio ar grūsti į juos revoliucinių technologijų, tačiau tai nereiškia, kad šie batai nėra patogūs. Komforto prasme daugelis high fashion sneaker’ių labiau primena klasikinius batus ir puikiai prisitaiko prie pėdos formos, nesukeldami diskomforto nepaisant kieto ir/arba sunkaus silueto. Nors nemaža dalis mados namų vardą nešančių kedų labiau orientuoti proginiam nešiojimui, jie puikiai tiktų ir kasdienai.

Galiausiai viskas sueina į vieną tašką — asmeninius poreikius. Daugeliui 300 ar daugiau eurų už batus atrodo nežemiška suma, tačiau kiti jaučiasi geriau avėdami Saint Laurent, Golden Goose ar net Common Projects kedus. Praėjusią savaitę SNEAKER GUIDE atkreipėme dėmesį į tai, kas svarbiausia renkantis naują avalynę.

Rekomenduojami straipsniai