SNEAKER GUIDE | Kaip išsirinkti sau tinkamą avalynę, kuri būtų patogi, lengvai prižiūrima ir aktuali tendencijoms

Artėjant rudeniui daugelis mėgsta pasirūpinti nauja avalyne, ypač kai ima kristi pavasarį bei vasaros pradžioje išleistų kedų kainos. Deja, bet vien žemesnė kaina nepadeda apsispręsti išsirinkti iš gausybės. Būtent dėl to, šios savaitės SNEAKER GUIDE, aptarsime į ką reikėtų atkreipti dėmesį prieš nusiperkant naujus kedus.

1. Asmeniniai įpročiai

Svarbiausiu rodikliu turėtų būti jūsų avalynės nešiojimo įpročiai — kaip dažnai žadate juos nešioti, kiek porų batų turite, kokiu oru norite nešioti naujus kedus bei kaip gerai juos prižiūrite. Jei esat linkę dažnai nešioti vieną batų porą ir/arba nesat stropūs batų priežiūros fanai, vienas iš kriterijų turi būti medžiaga — lengviausia bus prižiūrėti tamsius lygios odos kedus, o sunkiausia šviesius verstos odos ar tekstilės kedus.

Rekomenduojame turėti daugiau nei vieną kedų porą, ne tik dėl ilgesnio tarnavimo periodo, bet ir dėl to, kad turėtumėte nors vieną porą, kurią mažiau gaila dėvėti prastu oru.

2. Raštai

Palyginti nedidelė žmonių dalis mėgsta raštuotą avalynę. Tai gali būti viena iš priežasčių, kodėl tokia avalynė dažnai pasiekia išparduotuves bei nukainotų prekių skyrius. Kita priežastis — raštai išduoda tendencijas. Gėlėti raštai seniai prarado populiarumą, o po dar vieno ar dviejų sezonų tas pats gali ištikti ir gyvūnų raštų trendą. Paprastesni raštai, pavyzdžiui taškuoti ar languoti, yra kiek labiau universalūs bei lengviau priderinami, tuo pačiu ir neprarasiantys aktualumo bėgant metams.

Atsižvelgiant į anksčiau aprašytus rodiklius, siūlome raštuotus batus rinktis tiems, kas ir taip turi ne vieną ir ne dvi poras batų, kaip kolekcijos paįvairinimą. Raštuoti batai labiau tinkami kaip outfit’o akcentas, tačiau kasdien avimi gali greitai nusibosti.

3. Viršaus medžiagos

Pastraipoje apie asmeninius įpročius jau užsiminėme apie medžiagas, tačiau tai tik ledkalnio viršūnė. Batai šiais laikais gaminami iš daugybės skirtingų audinių, kas tikrai nepalengvina pasirinkimo, ypač perkant laisvalaikio batus. Norintiems aukščiausio lygio komforto siūlome rinktis megzto audinio kedus, o norintiems mažiau įpareigojančios išvaizdos — verstos odos.

Įprasta tekstilė, iš kurios gaminami Vans Authentic ar Converse Chuck Taylor kedai nepasižymi nei patvarumu, nei ypatingu komfortu, tačiau tekstiliniai kedai dažniausiai būna nebrangūs ir lengvai priderinami, mat dažniausiai yra gaminami su klasikinę išvaizdą išlaikančiu vulkanizuotos gumos padu.

Kedų medžiagas jau esame aptarę šiek tiek plačiau praėjusiuose SNEAKER GUIDE straipsniuose.

4. Padas

Pagrindinė kedų sudedamoji dalis — padas. Nuo jo labiausiai priklauso, kaip ilgai pavyks avėti batus neprarandant komforto. Žvelgiant į padą svarbus kriterijus yra jo storis, lankstumas bei gamybos technologija — šie dalykai gan glaudžiai susiję. Iš putos pagaminti padai dažniausiai bus storesni ir minkštensi, taip pat priešingai nei stori guminiai padai, jie turės didesnį lankstumą. Žinoma, padas neturi lengvai lankstytis visomis kryptimis — kasdienai geriausi bus batai, kurių padas lengvai lankstosi ties pirštais, tačiau kulno dalyje yra kiek standesnis.

Anksčiau minėti vulkanizuoti padai dažniausiai būna gana ploni, tačiau turi aukštesnę sienelę, o jų lankstumas tolygesnis — visas padas bus vienodai lankstus visose vietose, tad daug vaikščiojant ar praleidžiant visą dieną ant kojų batai gali tapti nepatogūs.

Galima atsižvelgti ir į keduose panaudotas technologijas, pavyzdžiui Nike Air, Asics GEL, Puma Trinomic… Šios, prieš daugiau nei 20 metų sukurtos technologijos buvo kuriamos tam, kad būtų suteikiamas kuo didesnis komfortas ir mažinamas batų svoris.

Tikimės, kad šie keturi punktai padės tinkamai pasirinkti naują kedų porą, kurie nenuvils nei po pusmečio, nei po kelių metų. Tiesa, adidas nesenai paskelbė apie kiek kitokią revoliuciją kedų pramonėje — pradėjo gaminti kedų konceptą imituojantį bėgimą smėliu.

Rekomenduojami straipsniai